Aktualności

Mamy to! Za 20 miesięcy koniec roamingu w UE…

Od 15 czerwca 2017 za rozmowy i korzystanie z internetu w roamingu będziemy płacili tyle, co w kraju. W PE przyjęto rozporządzenie, które koordynowała Róża Thun.

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie jednolitego, europejskiego rynku łączności, zapewniając, że od 15 czerwca 2017 za rozmowy i korzystanie z internetu w roamingu będziemy płacili tyle, co w kraju. Rozporządzenie gwarantuje w pełni swobodny dostęp do usług telefonii komórkowej na terenie całej UE.  Rozporządzenie wprowadza też nowe zasady dotyczące otwartego dostępu do Internetu.

„Największym osiągnięciem przyjętego rozporządzenia jest ustalenie daty ostatecznego zniesienia dodatkowych opłat za roaming zarówno w połączeniach głosowych jak i w wypadku przesyłania danych i sms’ów” – powiedział Róża Thun,  która z ramienia Grupy EPL koordynowała prace  PE dotyczące rozporządzenia. 

„Co więcej, już od 30 kwietnia 2016 odczujemy spadek cen, bo operatorzy będą mogli do naszych rachunków doliczać tylko tyle, ile faktycznie płacą operatorom za granicą czyli odpowiednio 5 eurocentów (ok. 25 groszy) za minutę połączenia wykonanego lub 1 MB ściągniętych danych i 2 eurocenty (ok. 10 groszy) za sms wysłany (+VAT) ” – wyjaśniła Róża Thun.

„Zniesienie roamingu w całej UE i nowe zasady otwartego dostępu do Internetu ważyły się podczas długich i żmudnych negocjacji PE z Komisją i Radą, którym w czerwcu br. przewodniczyłem. Zapisanie daty ostatecznego zniesienia opłat roamingowych było  absolutnym priorytetem PE podczas tych negocjacji, bo na to najbardziej czekali obywatele” – powiedział Jerzy Buzek. „Co więcej, dzięki porozumieniu uczyniliśmy ogromny krok w stronę ujednolicenia rynku cyfrowego. Nasza Unia cyfrowa, – której potrzebujemy tak samo jak Unii energetycznej – nabiera coraz wyraźniejszych kształtów”  –  dodał.

Zgodnie z rozporządzeniem od 15 czerwca 2017 operatorzy nie będą mogli nakładać na konsumentów dodatkowych opłat za korzystanie z telefonów, w tym ściąganie danych, w Unii Europejskiej.  Ceny  rozmów telefonicznych oraz ściągania danych za granicą,  w wyniku wcześniejszych  prac PE były już obniżane, natomiast dotychczas Państwa członkowskie nie chciały godzić się na całkowite zniesienie dodatkowych opłat. Obecnie maksymalne ceny w roamingu to 95 groszy za minutę połączenia wykonanego za granicą, 1 PLN za 1 MB ściągniętych danych oraz 30 groszy za wysłany sms.

Przeczytaj więcej o pracy Róży Thun na rzecz zniesienia roamingu:

http://natemat.pl/7915,uzeralam-sie-o-kazdy-cent-sukces-polskiej-europoslanki-internet-w-roamingu-tanszy-od-lipca

https://rozathun.pl/pl/aktualnosc/koniec-oplat-za-roaming,117.html

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63