Róża Thun

Europosłanka

Platforma Obywatelska

Koniec opłat za roaming

Od 15 grudnia 2015 r. nie bedzie opłat za roaming w UE
Parlament Europejski opowiedział się w środę 3 kwietnia 2014 r. za zniesieniem opłat za roaming, lepszą ochronę praw konsumentów na rynku telekomunikacyjnym, zabezpieczeniem neutralności sieci i niedopuszczeniem do powstania Internetu dwóch prędkości.

Są to najważniejsze elementy przyjętego dzisiaj rozporządzenia w sprawie europejskiego jednolitego rynku cyfrowego. - Udało mi się doprowadzić do tego, że od 15 grudnia 2015 ceny wszystkich połączeń, w tym transferu danych, w roamingu będą takie same jak w kraju.

Czytaj dalej

Zanim nastąpi pełne zniesienie opłat za roaming  już w lipcu tego roku ceny detaliczne spadną po raz kolejny. Za połączenie wychodzące zapłacimy nie 1,22 zł., a 97 groszy, za połączenia przychodzące 26 groszy zamiast 36, a za transfer 1 MB danych 1,02 zł. zamiast 2,30. To są oczywiście ceny maksymalne. Faktyczne ceny w ofertach powinny być dużo niższe – powiedziała europosłanka PO Róża Thun, członkini komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów.

- Nie będzie Internetu dwóch prędkości. Tzw. "usługi specjalne", czyli dodatkowo płatny Internet w wersji premium polegający na specjalnym dostępie, szybszym transferze czy wyższym limicie ściąganych danych, nie będą mogły być oferowane zamiast tradycyjnego dostępu do Internetu. Zadbaliśmy także o to by te usługi mogły być świadczone wyłącznie w sytuacji, w której przepustowość sieci jest wystarczająca i kiedy nie szkodzą w sposób istotny dostępności lub jakości usług dostępu do Internetu u innych użytkowników - powiedziała Róża Thun.

Środowe głosowanie zamyka pierwsze czytanie. Ostateczny kształt przepisów będzie negocjowany z Radą i Komisją przez nowo wybrany Parlament Europejski w drugiej połowie roku.

 

Zobacz również