Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/header.php on line 61

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/header.php on line 61

Warning: file_get_contents(https://rozathun.pl/wp-content/themes/thun/images/goTop.svg): Failed to open stream: operation failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/header.php on line 61

EKO-RAPORT: NAJWAŻNIEJSZY CEL TO OCALIĆ NASZE ŚRODOWISKO NATURALNE

EKO-RAPORT EUROPOSŁANKI RÓŻY THUN Z PRACY W PE.

Materiał sfinansowany przez Grupę Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejski

W badaniu opinii publicznej Eurostat z wiosny 2021, ponad 1 na 3 (34%) Europejczyków chce aby Unia Europejska miała większe kompetencje ws. przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Róża Thun jako zastępczyni członka Komisji Ochrony Środowiska i Zdrowia aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska, a Parlament Europejski stawia ambitne cele, jakie musi spełnić Unia Europejska aby powstrzymać katastrofę klimatyczną i zrealizować program Europejskiego Zielonego Ładu.

Większy limit redukcji emisji CO2 – o 55% do 2030!

W głosowaniu nad unijnym prawem klimatycznym Parlament zaapelował o ambitniejsze cele redukcji emisji do 2030 i  do 2040 i o neutralność klimatyczną wszystkich państw członkowskich do 2050. Europosłanka poparła zwiększenie redukcji o 55% w porównaniu Porozumieniem Paryskim. Posłowie domagają się też odpowiedniego poziomu finansowania, które umożliwi osiągnięcie tego celu. Dodatkowo, bezpośrednie i pośrednie dotacje do paliw kopalnych mają zostać zniesione najpóźniej do 2025 roku. Przypomnijmy, że neutralność klimatyczna Unii do 2050 r. jest prawnie wiążąca wszystkie państwa członkowskie.

Redukcja elektrośmieci – Róża Thun będzie odpowiedzialna za regulację dot. jednolitej ładowarki

Róża Thun nie ustaje w presji na Komisję Europejską ws wprowadzenie jednolitych ładowarek w Unii Europejskiej do smartfonów, tabletów, czytników e-booków i wszystkich innych małych i średnich urządzeń elektronicznych. W lutym 2021 r. w tej sprawie zajął stanowisko cały Parlament! Róża Thun pokieruje pracami Grupy EPL nad regulacją dot. jednolitych ładowarek.

Europosłanka Róża Thun będzie odpowiedzialna za regulację dot. jednolitej ładowarki z ramienia Grupy Europejskiej Partii Ludowej. Prace w Parlamencie Europejskim rozpoczną się późną jesienią tego roku.

Pod koniec września Komisarz ds. jednolitego rynku Thierry Breton przedstawił pakiet propozycji legislacyjnych, które zharmonizują ładowanie przenośnych urządzeń elektronicznych w UE. Port USB-C stanie się standardem dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier. Oprócz wprowadzenia jednolitej ładowarki, Komisja zaproponowała także rozłączenie sprzedaży ładowarek do każdego nowego sprzętu elektronicznego.

Europosłowie za rewolucją w pakowaniu produktów!

W lutym 2021 r. europosłowie zdecydowali o podjęciu ambitnych celów ws. redukcji opakowań  Europosłanka Róża Thun pracowała nad sprawozdaniem w tej sprawie w Komisji Rynku Wewnętrznego. Europosłowie ostatecznie opowiedzieli się za redukcją opakowań o 50% do 2030 roku. I koniec z pakowaniem owoców w folię! Wszystkie opakowania do tej daty powinny być odnawialne lub nadające się do recyklingu.

Przepisy dot. gospodarki o obiegu zamkniętym zmniejszy ilość odpadów!

Europosłowie wzmocnili też „prawo do naprawy”, które umożliwi łatwiejszą i tańszą naprawę produktów m.in.: poprzez wydłużenie ich okresu gwarancyjnego, zapewnienie gwarancji na części zamienne oraz lepszy dostęp do informacji dotyczących żywotności produktu! 

Pełna ochrona lasów pierwotnych w UE!

W czerwcu 2021 r. Róża Thun głosowała i walczyła, najpierw w Komisji Ochrony Środowiska a później na sesji plenarnej o ambitne zapisy dot. „Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030”. I jest sukces! W przepisach zapisano ścisłą ochronę wszystkich lasów pierwotnych i starych drzewostanów. Do 2030 r. przynajmniej 30% unijnych obszarów lądowych i morskich powinno zostać objętych ochroną (obecnie to zaledwie kilka procent).

Koniec z chowem klatkowym i z wykorzystywaniem dzikich zwierząt w cyrkach

Do 2027 r. chów klatkowy ma zniknąć w Unii Europejskiej. Róża Thun poparła Europejską Inicjatywę Obywatelską w tej sprawie – „Koniec ery klatek”. Zgromadzono ponad 1,4 mln podpisów. Dodatkowo europosłowie opowiedzieli się za zakazem karmienia gęsi na foie gras! Europosłanka napisała także list do Komisji Europejskiej z apelem o europejski zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach.

Pożegnanie z ołowiem! Stop zabijaniu ptaków!

Od 2021 roku przyszłego roku na wszystkich obszarach wodno-błotnych Unii zacznie obowiązywać zakaz używania przez myśliwych amunicji ołowianej. Róża Thun w pełni poparła stanowisko Parlamentu w tej sprawie! Toksycznym ołowiem rocznie truje się ok. 4 mln ptaków! Ale to nie koniec – Europosłanka chce całkowitego zakazu strzelania do dziko żyjących ptaków na terenie UE. Spotkała się już w tej sprawie z komisarzem do spraw środowiska Virginijusem Sinkeviciusem.

REAGOWAĆ  TAM, GDZIE NISZCZY SIĘ ŚRODOWISKO 

Praca Europosła to także zaangażowanie w sprawy, które wymagają interwencji bądź na poziomie europejskim, bądź na poziomie krajowym i lokalnym. Niestety, polski rząd w obszarze dbania o naturę dostarcza powodów do takich interwencji mnóstwo. Róża Thun ma zatem pełne ręce roboty i nie odpuszcza! 

Obrona Puszczy Białowieskiej – ponownie !

Piły i siekiery znów poszły w ruch w całej Polsce , dlatego też z inicjatywy Europosłanki Róży Thun, 18 europosłów w tym 4 byłych premierów Polski wysłało zapytanie do Komisji Europejskiej ws. planów nowych cięć drzew w Puszczy Białowieskiej. Eurposłowie zapytali czy faktycznie zaakceptowała plany nowych cięć w 2 z 3 nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Nowe cięcia mogą być niespójne i sprzeczne z obowiązującymi dokumentami tj. unijną strategią dot. Bioróżnorodności oraz strategią leśną. Sygnatariusze pytania apelują także, aby Komisja jak najszybciej zareagowała na kolejne plany wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Potrzebna interwencja ws kopalni Turów

Dalsze funkcjonowanie kopalni Turów szkodzi zdrowiu mieszkańców Czech, Polski i Niemiec. Odcina ponad 30 tys. ludzi od dostępu do wody. W reakcji na bezwzględne łamanie przez rządzących przepisów, nieuwzględnianie argumentów naukowców i organizacji pozarządowych, a także brak dialogu z zagranicznymi partnerami 37 europosłów z 14 krajów, w tym Róża Thun napisało list do Komisji Europejskiej, w którym wnoszą o uruchomienie postępowania w sprawie uchybienia przez Polskę zobowiązaniom państwa członkowskiego. Presja miała sens. Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał wstrzymanie wydobycia z powodu zagrożenia dla zdrowia obywateli. Do dziś rząd Polski nie zakończył negocjacji z rządem Czeskim, a Polsce zasądzona została kara w wysokości 500 tyś EUR dziennie za niewykonywanie wyroku.

Świętokrzyski Park Narodowy należy chronić!

Róża Thun wraz z posłami i senatorami Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 i aktywistami zaprotestowali w kwietniu 2021 r. przeciwko planom ministerstwa Klimatu i Środowiska, zmierzającym do pomniejszenia obszaru Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz wyłączenia z niego terenu klasztoru na Świętym Krzyżu. Róża Thun podkreśliła, że „precedens związany z odłączeniem części terenu ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, byłby niezwykle niebezpieczny dla wszystkich tego typu obszarów w Polsce”.

Dolina Prądnika Ocalona

Aktywiści z grupy „Ocal Dolinę Prądnika” zorganizowało protesty, apele, poparcie na facebooku, przychylność burmistrza Gminy Wielka Wieś i napisało listy do dyrekcji Wód Polskich, aby powstrzymać plany budowy suchych zbiorników retencyjnych w Dolinie Prądnika, która jest jedną z najpopularniejszych weekendowych miejsc wycieczek dziesiątek tysięcy Małopolan. Także Róża Thun zwróciła się do Wód Polskich o odstąpienie od tych planów, zwracając uwagę na ich szkodliwość nie tylko dla mieszkańców, ale dla bezcennego skrawka natury. Presja miała sens – nie będzie w cieku wodnych Prądnika na ternie gminy Wielka Wieś żądnych betonowych instalacji a buldożery nie zdewastują terenów zielonych, przylegających do Parku.

Eko-debata dot. roli UE w działaniach na rzecz ratowania klimatu

4 listopada w Krakowie, w Hevre na Meisselsa 18 odbędzie się debata „Zielona Polska, Zielona Unia – DebatUjEmy o klimacie”, którą poprowadzi red. Naczelny Gazety Wyborczej Kraków red. Michał Olszewski, a gośćmi będą oprócz Róży Thun , Joanna Flisowska – koordynatorka zespołu „Klimat i energia” w Greenpeace Polska i Andrzej Guła – lider i współzałożyciel Polskiego Alarmu Smogowego, ekonomista środowiska.

Debata transmitowana będzie na profilu Wyborcza.pl na Facebooku oraz na profilu  Róży Thun.

Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim:

Misja Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim to m.in. działanie na korzyść wszystkich Europejczyków, w celu budowania bardziej ambitnej i pewnej siebie Europy, w której każdy ma równe szanse na sukces; obrona zjednoczonej Europy, która szanuje zasadę pomocniczości, bez sprzeczności między tożsamością europejską, narodową i lokalną. Umieszczenie ludzi w centrum europejskiego projektu, wzmacniając europejską demokrację i odpowiedzialność jej instytucji; obrona europejskiego stylu życia, opowiadając się za zjednoczoną Europą opartą na wartościach ludzkiej godności, wolności, solidarności, poszanowania praw człowieka i praworządności.

Przez lata dostosowywaliśmy naszą filozofię polityczną do zmieniającego się elektoratu i przyjęliśmy umiarkowane i  konserwatywne grupy polityczne ze Skandynawii i Europy Środkowej i Wschodniej. W latach 1999-2009 zmieniliśmy nazwę na Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów, powracając do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańskich Demokratów) w czerwcu 2009 r.

Poznaj program i nasze wartości: https://www.eppgroup.eu/pl

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]

Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 48

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 48

Warning: file_get_contents(https://rozathun.pl/wp-content/themes/thun/images/calendar.svg): Failed to open stream: operation failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 48
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”

Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 48

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 48

Warning: file_get_contents(https://rozathun.pl/wp-content/themes/thun/images/calendar.svg): Failed to open stream: operation failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 48
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63