DARMOWY ROAMING W UE PRZEDŁUŻONY O 10 LAT!

Dodatkowo koniec z drogimi połączeniami międzynarodowymi. Znamy stanowisko kluczowej komisji w Parlamencie Europejskim.

Na dzisiejszym (czwartek, 14.10.) posiedzeniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii europosłowie przyjęli ostateczny kształt rozporządzenia roamingowego.

Najważniejsze zmiany to:  

  • przedłużenie zapisów o darmowym roamingu o kolejne 10 lat. 
  • obniżenie opłat hurtowych pomiędzy operatorami. 
  • zniesienie dodatkowych opłat za rozmowy międzynarodowe w #UE. 
  • zapewnienie w roamingu takiej samej szybkości internetu jak w usługach krajowych  

– Oprócz przedłużenia przepisów o darmowym roamingu o kolejne 10 lat, z którego korzysta ponad 170  mln obywateli w UE, stawiamy nacisk aby użytkownik wiedział z jakiej prędkości internetu będzie korzystać w roamingu oraz zapewnieniu skutecznych mechanizmów skargi w sytuacji, kiedy operatorzy nie wywiążą się z umów – podkreśla Róża Thun, która uczestniczyła w pracach nad zmianami rozporządzenia jako sprawozdawczyni Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.  

Obecnie konsumenci często narzekają na jakość usług w roamingu. Dotyczy to zazwyczaj obniżenia transferu danych i prędkości internetu. Dlatego europosłowie proponują, aby operatorzy, co do zasady byli zobowiązani do dostarczenia identycznej jakości usług w roamingu, jak w kraju. Jeśli z powodów technicznych operatorzy nie będą mogli tego zapewnić, będą musieli dostarczyć konsumentom najlepszą dostępną jakość, a BEREC (urząd dbający o stosowanie unijnych przepisów w zakresie rynku telekomunikacyjnego) opracuje wytyczne dot. reklamacji w przypadkach niespełnienia tego wymogu.

Spore zmiany czekają także rynek hurtowych opłat roamingowych za przesył danych. Według harmonogramu obniżek zaproponowanego przez Komisję Europejską, stawki mają spaść z obecnych 3 EUR/GB do 1,5 EUR/GB w 2025 roku. Propozycje europarlamentarzystów idą o wiele dalej, bo proponują redukcję do 1 EUR/GB już od 1 lipca przyszłego roku i spadek do 0,5 EUR/GB w 2025 roku.  

– Konsumenci będą także dodatkowo chronieni przed wysokimi opłatami wynikającymi z połączeń z  sieciami poza Unią Europejską oraz z sieciami satelitarnymi. Zapewnić należy łatwą możliwość unikania lub wyłączania takich sieci i połączeń w podróży – dodaje Róża Thun. 

Jeszcze w październiku w sprawie rozporządzenia roamingowego rozpoczną się negocjacje (tzw. trilog) pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej (w której zasiadają szefowie rządów państw członkowskich UE) oraz Komisją Europejską.  

Oprac: Biuro Prasowe Europosłanki Róży Thun 

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...