Darmowy roaming przez kolejne 10 lat!

Komisja Rynku Wewnętrznego za zniesieniem dodatkowych opłat za roaming przez kolejne 10 lat! Teraz czas na decyzję Parlamentu Europejskiego.

Europosłowie Komisji Rynku Wewnętrznego i Praw Konsumentów (IMCO) jednomyślnie przyjęli w lipcu opinię autorstwa europosłanki Róży Thun. Tekst rekomenduje m. in. przedłużenie obecnych przepisów dotyczących roamingu, w tym dotyczących zniesienia opłat za korzystanie z tej usługi o kolejne 10 lat oraz postuluje zapewnienie lepszej jakości usług w roamingu.

Według ostatnich danych, na zniesieniu opłat za roaming skorzystało około 170 milionów Europejczyków podróżujących po Unii. Przyjęty dziś tekst ma zapewnić dalsze możliwości korzystania z tych ułatwień. Europosłowie chcą również wprowadzenia obowiązku zapewnienia co najmniej takiej samej prędkości internetu w roamingu jak w domu, ochrony przed wysokimi kosztami połączeń z sieciami satelitarnymi dla pasażerów statków lub samolotów i obniżenia cen połączeń międzynarodowych wewnątrz UE.

Przedłużenie przepisów roamingowych na kolejne lata to dobra okazja, by je dopracować. Z badań wynika bowiem, że co trzeci podróżny narzeka na słabszą jakość Internetu mobilnego w czasie pobytu za granicą, niż ta którą ma u siebie. Do tego dochodzą kwestie związane z horrendalnymi rachunkami za niezamierzone połączenia z sieciami satelitarnymi na statkach, czy w samolotach. Między innymi nad rozwiązaniem tych problemów skupiłam się w raporcie – wskazuje Róża Thun.

Proponowane przez Różę Thun zapisy, po raz pierwszy w historii, nakładają na operatorów sieci komórkowych obowiązek zapewnienia jasnej i pełnej informacji o kosztach związanych z połączeniem z sieciami satelitarnymi. Tekst proponuje także nałożenie na operatorów obowiązku zapewnienia odpowiedniej informacji konsumentom dotyczącej kontaktu ze służbami ratunkowymi, w razie nagłego wypadku. Dostawca usługi ma wysyłać informację o korzystaniu z numeru 112 wraz z linkiem, z którego korzystanie ma być darmowe i dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo europosłanka nalega na obniżenie stawek hurtowych (w rozliczeniach pomiędzy operatorami) oraz ograniczenie możliwości doliczania opłat przez operatorów w momencie gdy z internetu korzystamy więcej za granicą niż w kraju. Jej propozycje zostały we wrześniu zaakceptowane w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) przez sprawozdawców-cieni z wszystkich grup politycznych.

Bardzo ważnym jest, żeby stawki hurtowe były niskie, nie większe niż 50 euro centów za GB do 2025 roku. Nie powinniśmy zapominać, że niektórzy operatorzy płacą więcej za możliwość korzystania z usług roamingowych niż przychód, który z tej usługi otrzymują od swoich klientów. A to z kolei powoduje, że mogą nakładać dodatkowe opłaty na klientów. Zatem obniżenie stawek hurtowych nie leży jedynie w interesie konkurencji, ale także konsumentów – podkreśla Róża Thun.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad nowymi przepisami dotyczącymi roamingu zaplanowano na 27 września 2021 r. Po ich akceptacji rozpoczną się negocjacje z Radą Europejską.

Źródło: www.eppgroup.eu, mat. własne

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63