Aktualności

Róża Thun pokieruje pracami dot. jednolitej ładowarki

Europosłanka Róża Thun była m. in. współautorką rezolucji Parlamentu Europejskiego i listów do Komisarzy z wnioskiem o przyspieszenie decyzji w tej sprawie i przygotowania konkretnych przepisów, nie czekając na dobrowolne porozumienie producentów. Teraz, z ramienia grupy EPL będzie odpowiedzialna za regulację dot. jednolitej ładowarki.

Pod koniec września Komisarz ds. jednolitego rynku Thierry Breton przedstawił pakiet propozycji legislacyjnych, które zharmonizują ładowanie przenośnych urządzeń elektronicznych w UE.

Według propozycji Komisji Europejskiej port USB-C stanie się standardem dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier. Komisarz zapowiedział, że nowe przepisy dyrektywy (Radio Equipment Directive) wejdą w życie 2 lata po ich przyjęciu przez Radę UE i Parlament Europejski. Oprócz wprowadzenia jednolitej ładowarki, Komisja zaproponowała także rozłączenie sprzedaży ładowarek do każdego nowego sprzętu elektronicznego.

Nowe propozycje przepisów w skrócie:

  • Jednolity konektor (złącze) USB-C jako standard dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier.
  • Zharmonizowany standard szybkiego ładowania (fast charging) pozwoli na wyeliminowanie ograniczeń w szybkości ładowania stosowanych przez niektórych producentów
  • Rozgraniczenie sprzedaży ładowarek ze sprzedażą sprzętu elektronicznego: pozwoli na ograniczenie ilości niewykorzystywanych ładowarek i elektrośmieci
  • Precyzyjniejsza informacja dla konsumentów. Producenci będą zmuszeni to podawania przejrzystej informacji nt. parametrów ładowania (m.in. napięcie, prędkość), co pozwoli konsumentom na jasne określenie czy dotychczasowa ładowarka spełnia wymogi nowego sprzętu elektronicznego.

Oprac. Biuro Prasowe Róży Thun w Krakowie

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63