Aktualności

Europosłowie interweniują w sprawie kopalni Turów

W reakcji na bezwzględne łamanie przez rządzących przepisów, nieuwzględnianie argumentów naukowców i organizacji pozarządowych, a także brak dialogu z zagranicznymi […]

W reakcji na bezwzględne łamanie przez rządzących przepisów, nieuwzględnianie argumentów naukowców i organizacji pozarządowych, a także brak dialogu z zagranicznymi partnerami 37 europosłów z 14 krajów napisało list do Komisji Europejskiej, w którym wnoszą o uruchomienie postępowania w sprawie uchybienia przez Polskę zobowiązaniom państwa członkowskiego.


Perspektywa odcięcia nawet 30 tys. ludzi od wody na pograniczu Polski, Czech i Niemiec staje się coraz bardziej realna, a to za sprawą decyzji w sprawie wydobycia węgla brunatnego w Turowie. Minister Klimatu i Środowiska przedłużył bowiem Polskiej Grupie Energetycznej koncesję na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Turów do 2044 roku. Z powodu zanieczyszczeń emitowanych z pobliskiej elektrowni, w której spalany jest surowiec, tylko w 2017 roku zmarło ponad 100 osób.

„Instytucje europejskie muszą zająć mocniejsze stanowisko, kiedy łamie się prawo europejskie, szczególnie w kwestiach obszarów transgranicznych (…). Nadszedł czas, aby Komisja Europejska wykorzystała wszystkie dostępne instrumenty by chronić obywateli zamieszkujących narażone tereny (…). Dlatego też zwracamy się z wnioskiem o rozpoczęcie procedury naruszeniowej przeciwko Polsce (…), aby znaleźć skuteczne i trwałe rozwiązanie pomiędzy trzema krajami” – piszą europosłowie do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i komisarza ds. środowiska Virginijusa Sinkevičiusa.

Wśród autorów listu jest trójka Polek: Róża Thun i Janina Ochojska z EPL oraz Sylwia Spurek z Grupy Zielonych.
Europosłanka Róża Thun tak komentuje całą sprawę: Znowu instytucje unijne muszą bronić Polski przed polskim rządem, tak jak w przypadku Rozpudy i Białowieży. Dolny Śląsk może stracić środki z Funduszu Transformacji. To się nazywa „miłość do Ojczyzny w wykonaniu PiS”.

Treść listu do pobrania poniżej:

Oprac. Biuro Prasowe Europosłanki Róży Thun

Fot za: nedu503, Pixabay

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63