Aktualności

Róża Thun sprawozdawczynią opinii PE dotyczącej roamingu

Europosłanka PO, Róża Thun została wybrana sprawozdawczynią opinii Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów dotyczącej nowego rozporządzenia w sprawie roamingu. […]

Europosłanka PO, Róża Thun została wybrana sprawozdawczynią opinii Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów dotyczącej nowego rozporządzenia w sprawie roamingu.

15 czerwca 2017 r. zniesiono dodatkowe opłaty za roaming. Od tego czasu aż 170 milionów Europejczyków odbywających zagraniczne podróże zaczęło swobodnie dzwonić, esemesować i korzystać z internetu w UE, nie ponosząc dodatkowych opłat. Jednak dotychczasowe regulacje w tej materii wygasają 30 czerwca 2022 roku. By zapewnić konsumentom możliwość dalszego korzystania z udogodnień, Komisja Europejska przedstawiła nowe przepisy w tym zakresie.

Poza przedłużeniem obowiązujących przepisów propozycja Komisji Europejskiej zawiera dalsze obniżki hurtowych cen roamingu – cen nakładanych wzajemnie przez operatorów za korzystanie z ich sieci przez podróżującego za granicę klienta, a także zmiany gwarantujące taką samą jakość i prędkość połączenia z siecią komórkową za granicą jak w kraju zamieszkania, o ile to technicznie możliwe, skuteczny dostęp do służb ratunkowych, w tym lepszą informację o alternatywnych środkach dla osób z niepełnosprawnością, a także lepszą informacje dla konsumentów o kosztach usług dodatkowych

Jednym z moich priorytetów będzie zapewnienie dostępności co najmniej takiej samej prędkości internetu za granicą, jaką mamy w kraju. Z badań wynika, że co trzeci podróżny narzeka na mniejszą prędkość internetu mobilnego w roamingu niż ta, jaką ma zazwyczaj w kraju. Musimy dopracować funkcjonujące przepisy i przedłużyć ich obowiązywanie! Poza tym opłaty hurtowe muszą być dalej obniżane, by umożliwić wszystkim operatorom odzyskanie kosztów świadczenia usług roamingu – mówi europosłanka Róża Thun.

Źródło: eppgroup.eu

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...