Aktualności

Budżet UE – o co toczy się gra?

W programie „Fakty o świecie” dyskutują Róża Thun (PO), Bogdan Rzońca (PiS) oraz Bogusław Liberadzki (SLD).

Co powinien zrobić premier polskiego rządu na grudniowym Szczycie Europejskim w Brukseli? – 10 grudnia przedstawiciel nas wszystkich, Polaków, na Radzie Europejskiej powinien powiedzieć,  że na pewno będzie przestrzegać prawa (…) i zagłosować za budżetem i funduszem odbudowy – mówiła w trakcie programu „Faktach o Świecie” w TVN 24 BiS europosłanka Roza Thun.

Spotkanie poświęcono budżetowi unijnemu na lata 2021-2027 oraz zapowiedziom jego zawetowania przez Polskę i Węgry. Róża Thun podkreśliła, że pozostałe kraje Unii są mocno zawiedzione taką postawą. – Ten budżet, ten fundusz odbudowy dają możliwość dofinansowania systemu służby zdrowia, pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom, inwestycji, które dają nowe miejsca pracy (…) i teraz  żeby dwa państwa, czy jakaś malutka partyjka Zbigniewa Ziobro blokowała możliwość wyjścia z kryzysu, szybkiego rozwoju, dostępu do nowoczesnych technologii, to po prostu nie przejdzie – mówiła europosłanka.

Dodała również, że ostatecznie liczy na to, że obaj premierzy – Polski i Węgier zagłosują jednak za tym budżetem, a jeśli chodzi o powiązanie wydatkowania pieniędzy unijnych z praworządnością, na pewno ta zasada zostanie utrzymana. – Przestrzeganie praworządności, które jest połączone z budżetem opiera się na art. 322, który to artykuł mówi o uczciwym wykorzystywaniu pieniędzy unijnych (…). Zapis o praworządności jest ważny dla wszystkich. My też nie chcemy żeby jakieś inne państwa, rządy, ministerstw łamały umowy z nami, z Polską. Po to jest ta praworządność, żebyśmy  się wszyscy nawzajem poważnie traktowali –  wyjaśniała Róża Thun.

Cały przebieg rozmowy możesz obejrzeć tutaj.

Fot. Printscreen z programu.

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63