Aktualności

Jan Olbrycht w Zoom na Europę: To nie jest czas na oszczędności w budżecie unijnym

– To nie jest czas na oszczędności w budżecie unijnym. Uruchamiamy wszystkie pieniądze, które są możliwe, na walkę z pandemią i przygotowanie instrumentów do ratowania gospodarki – przekonywał w programie „Zoom na Europę” europoseł Jan Olbrycht.

– To nie jest czas na oszczędności w budżecie unijnym. Uruchamiamy wszystkie pieniądze, które są możliwe, na walkę z pandemią i przygotowanie instrumentów do ratowania gospodarki – przekonywał w programie „Zoom na Europę” europoseł Jan Olbrycht.

Członek Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego w trakcie rozmowy on-line z europosłanką Różą Thun przedstawił konkretne decyzje instytucji unijnych, które już zostały podjęte, by skutecznie pomóc krajom członkowskim w walce z pandemią koronawirusa, a także zarys pomysłów, które mają dać wsparcie gospodarkom narodowym Wspólnoty w czasach po Covid-19.

Na początku Jan Olbrycht przypomniał, że  jedną z pierwszych ważnych decyzji instytucji unijnych było natychmiastowe uruchomienie pieniędzy z niewykorzystanych zaliczek, które przekazano do krajów członkowskich na realizację projektów i formalnie, w najbliższym czasie musiałyby one wrócić do budżetu UE. –  Komisja Europejska powiedziała: nie będziemy tego ściągać z powrotem do Brukseli, ale pozwolimy wykorzystać te pieniądze na miejscu. W ten sposób, jeżeli chodzi o Polskę, to niewydatkowanych zaliczek było około 1,1 mld euro. To są pieniądze, które Polska mogła natychmiast uruchomić – mówił Jan Olbrycht.

Europoseł dodał również, że w kolejnym kroku Komisja Europejska sprawdziła, ile każdy z krajów członkowskich z przyrzeczonych pieniędzy w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020 realnie wydatkował. Okazało się, że w całej Unii oszczędności, czyli pieniędzy niezakontraktowanych, było na poziomie około 55 mld euro, z czego w samej Polsce 13 mld euro! Te pieniądze również zostaną przeznaczone na walkę ze skutkami pandemii.

Na pytanie od prowadzącej program europosłanki Róży Thun, czy przekazanie zaoszczędzonych pieniędzy na walkę ze skutkami pandemii, będzie oznaczało rezygnację z realizacji rozmaitych projektów Jan Olbrycht uspokajał: – Mamy za sobą już sześć lat budżetu, teraz jest siódmy rok. Wszystkie projekty które zostały uzgodnione, przeprowadzone, zakontraktowane, podpisano umowy, te projekty będą realizowane i nic im nie zagraża. Jeżeli jednak zostały pieniądze w programach, gdzie jeszcze projektów nie przygotowano, nie przeprowadzono, to oznacza, że można je natychmiast przesunąć na coś innego – wyjaśniał europoseł i dodał, że tak właśnie zrobiono.

W drugiej części dyskusji Jan Olbrycht wraz z Rożą Thun skupił się na planowanych przez Unię Europejską dodatkowych unijnych programach pomocowych. Omówiono pokrótce program SURE, który jest przeznaczony stricte na utrzymanie miejsc pracy w krajach Wspólnoty, a jego wartość to 100 mld euro. Zarysowano także, jak mogą wyglądać programy wspierające gospodarkę UE w czasach po pandemii. Te najprawdopodobniej zostaną wprowadzone wraz z kolejnym budżetem unijnym.

 Pojawił się pomysł, żeby Komisja Europejska ściągnęła z rynków finansowych dodatkowe pieniądze, to tzw. fundusz odbudowy, i żeby ten fundusz był jakby powyżej budżetu UE, ale jednocześnie gwarantowany przez cały budżet, co by powodowało, że byłby on dla wszystkich 27 krajów członkowskich – mówił Jan Olbrycht dodając jednocześnie, że przy tej propozycji zaczęto zastanawiać się, jak pieniądze z takiego programu wpuścić w obrót? – Tutaj pojawił się pomysł, który my w Parlamencie Europejskim bardzo lansujemy, żeby wykorzystać do tego politykę spójności, wykorzystać do tego fundusze europejskie, ponieważ one dobrze funkcjonują i biorą również pod uwagę współodpowiedzialność rządu, ale idą też do regionów, do miast, do gmin. Tam można je szybko wydać  – przekonywał gość  czatu „Zoom na Europę”.

Na koniec programu odpowiadano na pytania internautów, a te dotyczyły między innymi tego, czy jednostki samorządu terytorialnego mogą same sięgać po europejskie środki na walkę z koronawirusem, czy będzie osobny budżet dla strefy euro, a także czy władze krajowe powinny rzetelnie informować, skąd konkretnie pozyskują pieniądze na walkę ze skutkami pandemii?

Pełną rozmowę europosłów Róży Thun i Jana  Olbrychta w ramach programu „Zoom na Europę” można obejrzeć tutaj:

https://www.facebook.com/rozathun/videos/1668033083335198/

MS

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63