Aktualności

Europosłowie wzywają do wprowadzenia jednolitej ładowarki w ciągu najbliższych 6 miesięcy

Europosłowie wezwali dziś Komisję Europejską do przedstawienia kompleksowej propozycji legislacyjnej dotyczącej ujednolicenia ładowarek do przenośnych urządzeń elektronicznych (chodzi np. o smartfony, tablety, czytniki ebooków).


Bruksela/Kraków 30.01.2020 r.

Europosłowie wezwali dziś Komisję Europejską do przedstawienia kompleksowej propozycji legislacyjnej dotyczącej ujednolicenia ładowarek do przenośnych urządzeń elektronicznych. Rezolucję w tej sprawie poparło sześć grup politycznych, a temat trafił na agendę PE z inicjatywy  europosłanki Róży Thun.

„Nawołujemy Komisję Europejską, by wymusiła na producentach wprowadzenie jednej ładowarki. Rocznie na naszym globie produkuje się ponad 50 milionów ton śmieci elektronicznych, co daje średnio 6 kg na mieszkańca globu, a przeszło 16 kg na Europejczyka. Musimy z tym skończyć” – przekonywała Róża Thun, która negocjowała rezolucję w imieniu grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Prace nad ujednoliceniem ładowarek trwały w Komisji Europejskiej od ponad 10 lat. W związku z ich niezadowalającymi wynikami, Róża Thun wystosowała do Komisji Europejskiej pytania, w których podkreśliła szkodliwość dla środowiska a także niedogodności i koszty, jakie konsumenci muszą ponosić w związku z istnieniem wielu odmiennych ładowarek do przenośnych urządzeń elektronicznych. Według szacunków, wprowadzenie postulowanych przepisów pozwoli konsumentom w UE zaoszczędzić nawet 300 mln EUR rocznie. Ze względu na znaczne zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych, byłaby to także ogromna korzyść dla środowiska naturalnego.

Kontakt:

Dla mediów: + 690 690 089

Biuro Parlamentarne Róży Thun

w Krakowie: +12 428 29 29, biuro@rozathun.pl

w Brukseli: + 32 2 284 53 01,

 rozathun@europarl.europa.eu www.rozathun.pl

facebook/rozathun

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...