Aktualności

Przepisy ratujące życie kierowców i pieszych podpisane!

Nowe systemy bezpieczeństwa standardem we wszystkich nowych samochodach w UE


Strasburg/Kraków 27 listopada 2019 r.

Wyposażenie chroniące nasze życie i zdrowie wkrótce obowiązkowe w nowych samochodach! Przepisy podpisane oficjalnie w Parlamencie Europejskim.

Przewodniczący PE Włoch David Sassoli wraz z przedstawicielką prezydencji Tytti Tuppurainen podpisali rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa pojazdów i ochrony uczestników ruchu drogowego. W ceremonii wzięła udział także Europosłanka Róża Thun – sprawozdawczyni z ramienia Parlamentu Europejskiego.

Zmierzamy z determinacją w kierunku  „Wizji Zero”, w kierunku ocalenia tysięcy ludzi rocznie! Podpisanie przepisów to podsumowanie wielu miesięcy pracy i zaangażowania wielu podmiotów: od europosłów po organizacje walczące o bezpieczeństwo drogowe. Jesteśmy na właściwej drodze aby znacząco zmniejszyć liczbę ofiar i rannych na europejskich drogach. – podkreśliła po ceremonii Róża Thun.

Europejscy kierowcy już od lipca 2022 r. w każdym nowym aucie zakupionym na terenie Unii Europejskiej znajdą w standardzie urządzenia i systemy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz asystowanie prowadzącemu w nieprzewidzianych sytuacjach nagłych, w tym m.in.:

• inteligentny asystent kontroli prędkości;

• awaryjne ostrzeżenie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu;

• wykrywanie innych uczestników ruchu wokół pojazdu;

• awaryjny sygnał stopu;

• automatyczne hamowanie awaryjne przed pojazdami i przeszkodami (od lipca 2024 także przed pieszymi i rowerzystami);

• rejestrator danych na temat wypadków i innych zdarzeń drogowych;

• instalacja do montażu alkomatów blokujących zapłon.                                                                                                                                                 

Natomiast w 2026 r. nadejdzie czas na ogromną zmianę dla transportu ciężarowego, gdyż zmieni się znacząco wygląd kabin kierowców. Zostaną one przeprojektowane aby spełniać zwiększone parametry dotyczące widoczności, szczególnie poruszających się pieszych i rowerzystów. Także od 2026 r. każdy autobus i samochód ciężarowy będzie posiadał rejestrator danych na temat wypadków i innych zdarzeń drogowych.

Inteligentne systemy ratujące życie nie mogą być tylko dostępne w najdroższych modelach samochodów, a przez to jedynie dla zamożnych klientów. Przez upowszechnienie wysokich standardów, uda nam się zmniejszyć tragiczne statystki, także w Polsce – zapowiada Róża Thun.

Faktycznie, polskie drogi należą nadal do jednych z najniebezpieczniejszych w całej Unii Europejskiej. Co roku ginie na nich niemal 3 tysiące osób. Sama tendencja jest również niepokojąca. Podczas tegorocznych wakacji na polskich drogach zginęło więcej ludzi niż rok temu, a liczba pijanych kierowców złapanych przez policję zwiększyła się aż o 3 tysiące!

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...