Aktualności

Nowe, korzystniejsze prawa pasażerskie dla podróżujących koleją

Większe i sprawiedliwsze odszkodowania za spóźnienia, ułatwienia dla niepełnosprawnych podróżnych, miejsce dla rowerów w każdym pociągu – już wkrótce mogą się stać faktem.

Kraków/Strasburg 15.11.2018 r.

Transport kolejowy jest nie tylko bardziej ekologiczny od transportu samochodowego i lotniczego. Jest również bardziej powszechny. Dlatego Unia Europejska sprzyja jego rozwojowi. A ponieważ ważnym warunkiem tego rozwoju jest satysfakcja pasażerów, Parlament Europejski postanowił zadbać o ich prawa. W pracy nad zmianą przepisów  istotną rolę odegrali posłowie Platformy Obywatelskiej: Elżbieta Łukacijewska, Róża Thun oraz Marek Plura.

Posłanka Elżbieta Łukacijewska podkreśla: „Dzisiejsze głosowanie to odpowiedź na oczekiwania pasażerów kolei. Przegłosowaliśmy szereg rozwiązań, które sprawią, że podróż koleją stanie się znacznie dogodniejsza. Wprowadziliśmy pojęcie podróży łączonej, co oznacza, że za przesiadkę będzie odpowiadał przewoźnik. Uwzględniliśmy dobre rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, cyklistów i, co najważniejsze, podnieśliśmy progi odszkodowań, nawet do pełnej ceny biletu za spóźnienia przekraczające 120 minut. Ochrona podróżnych jest kluczowa, jeżeli mamy zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność polskich kolei”.

Róza Thun dodaje: „Z Parlamentu Europejskiego płyną doskonałe wiadomości dla tych, którzy podróżują koleją. To prawdziwa kolejowa rewolucja. Nowe przepisy dotyczące rowerzystów i osób niepełnosprawnych obejmą wszystkie rodzaje przewozów pasażerskich. Niezależnie od tego czy pojedziemy podmiejską kolejką do pracy i szkoły, czy też wybieramy się w daleką podróż na wakacje, na przykład z rowerem”

Nowe przepisy to faktycznie dobra wiadomość dla rowerzystów. W ciągu 2 lat od wejścia przepisów w życie każdy nowy lub remontowany skład będzie musiał mieć oddzieloną i wyraźnie oznakowaną strefę do przewozu rowerów z przynajmniej 8 miejscami. Na zmianach skorzystają też niepełnosprawni. Prawo do przejazdu z osobą towarzyszącą lub psem zostanie rozszerzone na wszystkie typy pociągów. Na każdej stacji niepełnosprawny pasażer będzie mógł uzyskać pomoc od przeszkolonego personelu bez konieczności powiadamiania z dużym wyprzedzeniem.

Znacznie skróci się czas, w którym osoba z niepełnosprawnością będzie musiała zawiadomić przewoźnika o chęci skorzystania z jego usług. Do tej pory trzeba było to robić z dwudniowym wyprzedzeniem, a i tak nie było pewności, że nie zostanie się na lodzie. Teraz ten czas ma się skrócić na mniejszych stacjach nawet do trzech godzin, a na dużych dworcach asysta ma być dostępna non-stop.

„Planowanie podróży koleją dla osoby niepełnosprawnej to wyzwanie porównywalne z zimowym wejściem na K2. Wiem coś o tym, bo jako osoba niepełnosprawna wielokrotnie miałem kłopoty na dworcach, szczególnie kiedy okazywało się, że pociąg lub peron nie jest dostępny. Mam nadzieję, że dzięki zaproponowanym przez nas rozwiązaniom niepełnosprawni będą mogli wreszcie z przyjemnością jeździć także pociągami” – mówi europoseł Marek Plura.

Za ewentualne uszkodzenia lub utratę używanego w podróży sprzętu wspomagającego niepełnosprawnych będzie odpowiadał przewoźnik.

Aby przepisy weszły w życie, konieczne będzie uzyskanie porozumienia z krajami członkowskimi i Komisją.

Źródło: http://www2.eppgroup.eu/pl/press-release/Prawa-pasażerskie-dla-podróżujących-koleją?usebuid=14123

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...