Aktualności

Czas na jednolite ładowarki do przenośnych urządzeń elektronicznych.

Europosłowie nie chcą już czekać. Domagają się szybkiego wprowadzenia jednolitych ładowarek do przenośnych urządzeń elektronicznych.


Bruksela/Kraków 5.10.2018 r.

Z inicjatywy Róży Thun – Przewodniczącej Grupy Roboczej ds. Rynku Cyfrowego, 30 europosłów podpisało apel, w którym wyrażają swoje niezadowolenie z braku postępu w tej sprawie. Zwracają się do Komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, znanej z tego, że nie boi się trudnych wyzwań, aby jak najszybciej wprowadzić przepisy pozwalające m.in. ustanowić jeden standard ładowarek do przenośnych urządzeńelektronicznych w całej UE.

Sygnatariusze listu domagają się wprowadzenia jednolitych ładowarek do telefonów komórkowych, e-booków, tabletów, małych kamer video oraz do większości przenośnych urządzeń elektronicznych. Zdaniem europosłanki Róży Thun wprowadzenie wspólnego standardu ładowarek to nie tylko oszczędność i wygoda dla użytkowników, ale liczą się także inne korzyści.

„Celem jest aby do najbardziej powszechnie używanych urządzeń elektronicznych jak smartfony, tablety, e-booki używać jednej ładowarki. Wyobraźmy sobie jak ułatwiłoby to nam wszystkim podróże czy pracę. To także ogromna korzyść dlaśrodowiska naturalnego poprzez zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych. Obywatele muszą poczuć, że rozwój wspólnego rynku rodzi kolejne, praktyczne korzyści” – podkreśliła europosłanka.

Europosłowie podkreślają, że nie wierzą już w to, że firmy same ustanowiąujednolicone standardy w tym zakresie. Jak piszą w liście: „ostatnie memorandum w tej sprawie jest rozczarowujące: nie wychodzi poza zakres telefonów komórkowych, nie zmniejsza liczby odpadów elektronicznych i jest pisane pod presją ze strony dużych graczy rynkowych”. 

Wg szacunków wprowadzenie takich przepisów pozwoli konsumentom w UE zaoszczędzić do 300 mln EUR rocznie. Europosłowie przypominają, że unijne dyrektywy dają Komisji Europejskiej możliwość wprowadzenia ujednoliconego standardu ładowarek jeszcze przed czerwcem 2019 r.

List europosłów do komisarz Elżbiety Bieńkowskiej: http://www.eppgroup.eu/pl/press-release/Apel-o-szybkie-wprowadzenie-jednolitych-ładowarek-

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63