Brak kategorii

Komitet Helsiński alarmuje: Ustrój w Polsce uległ zmianie!

W ciągu dwóch lat w Polsce realnie zmniejszono gwarancje konstytucyjne

W ciągu dwóch lat w Polsce realnie zmniejszono  gwarancje konstytucyjne, a co za tym idzie doprowadzono do zmiany ustrojowej – alarmuje Komitet Helsiński. Organizacja w stosownym oświadczeniu wyraża zaniepokojenie instrumentalnym traktowaniem prawa, wzmożeniem mowy nienawiści, wyparciem z dyskursu publicznego dialogu i perswazji, a także uruchomieniem „ciągu technologicznego” polegającego na zmianach w ustawodawstwie realnie ograniczających sferę wolności jednostki.

„Chodzi nie tylko o zmiany prawa i standardów jego stosowania, ale i posługiwanie się takimi narzędziami oddziaływania na społeczeństwo jak efekty mrożące, ułatwiające sterowanie zachowaniem jednostek i techniki propagandowe, wykorzystujące media w celu wywołania zachowań determinowanych strachem i niechęcią do obcych” – czytamy w oświadczeniu Komitetu.

W przypadku budowy „ciągu technologicznego”, Komitet uważa, że stworzyły go m.in zmiany ustawodawstwa wyłączające efektywną kontrolę konstytucyjności w dotychczasowej postaci realizowaną przez Trybunał Konstytucyjny; zmiana pozycji sądownictwa w podziale władz (ograniczenie przez to jego roli gwarancyjnej), likwidacja mediów publicznych, likwidacja korpusu służby cywilnej, a także likwidacja niezależności prokuratury.

To wszystko zdaniem Komitetu doprowadziło do zmiany ustrojowej, bez rzeczywistych zmian w konstytucji. Pełną treść oświadczenia Komitetu Helsińskiego możesz znaleźć tutaj: http://www.hfhr.pl/wp-content/uploads/2018/02/stanowisko_komitet-helsinski-w-polsce_15022018.pdf

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...