Brak kategorii

Róża Thun i Andrzej Czerwiński: Nie ma naszej zgody

na szerzenie nacjonalistycznej i antysemickiej ideologii na ulicach małopolskich miast.


OŚWIADCZENIE

w sprawie werbalnej agresji względem

uczestników zgromadzenia „Jezus też był uchodźcą”

w Nowym Sączu w dniu 26 sierpnia 2017 r.

Nowy Sącz, 6 września 2017 r.

26 sierpnia w Nowym Sączu małopolski Komitet Obrony Demokracji zorganizował pokojowe zgromadzenie „Jezus też był uchodźcą”. Zgromadzenie zostało zgłoszone zgodnie z procedurami, odbywało się legalnie na Rynku w Nowym Sączu. W trakcie zgromadzenia, w bezpośredniej bliskości jego uczestników grupa sprawców wznosiła ksenofobiczne i wulgarne okrzyki, zakłócając przebieg pokojowego i legalnego wydarzenia. Działanie Policji ograniczyło się do wylegitymowania kilku agresywnych osób.

Jako Posłowie wybrani do Parlamentu Europejskiego i Sejmu RP głosami mieszkańców Nowego Sącza wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec dopuszczenia do tej sytuacji, w której zagrożona jest godność i bezpieczeństwo pokojowo protestujących osób, a także do tolerowania mowy nienawiści w jakichkolwiek jej przejawach. W pełni popieramy wniosek Komitet Obrony Demokracji – Region Małopolska do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przygotowany wczoraj ws. kontynuowania i przyspieszenia działań wyjaśniających zajście oraz przesłuchania uczestników zgromadzenia i jego świadków oraz wykorzystanie monitoringu wizyjnego.

Sprawcy zdarzenia w Nowym Sączu powinni ponieść pełne konsekwencje swoich czynów. Tym bardziej, że zgodnie z świadectwem osób będących bezpośrednio uczestnikami zajścia, sytuacja powtarza się, a tożsamość osób dopuszczających się tych czynów jest już doskonale znana Policji.  

Pragniemy także zwrócić uwagę, że do takich agresywnych działań dochodzi coraz częściej. Pokojowe demonstracje lub spotkania zakłócane są, a ich uczestniczy poddani werbalnym i fizycznym atakom, przez osoby związane z ONR-em oraz Młodzieżą Wszechpolską i inne osoby. W niedawnej przeszłości doświadczyliśmy tego m.in. w Oświęcimiu, Zakopanem i Tarnowie. 

Nie ma naszej zgody i nie pozostaniemy bezczynni na szerzenie nacjonalistycznej i antysemickiej ideologii na ulicach Małopolskich miast.

Andrzej Czerwiński

Poseł do Sejmu RP

Róża Thun

Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...