Aktualności

Oświadczenie Róży Thun w sprawie ataku na członków KOD w Oświęcimiu

Wyrażam zdecydowany sprzeciw i oburzenie w stosunku do sytuacji, w której zagrożone jest bezpieczeństwo pokojowo protestujących osób.

Kraków 2 września 2017 r.

26 sierpnia w Oświęcimiu Małopolski Komitet Obrony Demokracji zorganizował pokojowy happening „Jezus też był uchodźcą”. Zgromadzenie zostało zgłoszone legalnie, odbywało się na Rynku Głównym.

W trakcie odczytywania wiersza, który opisuje okrucieństwo wojny, młodzi ludzie ubrani na czarno – między innymi członkowie ONR i kibice – zaatakowali uczestników happeningu rzucając w ich stronę jajka i petardy. Wznosili również ksenofobiczne i wulgarne okrzyki. Niestety odbyło się to przy aprobacie i oklaskach osób siedzących w okolicznych ogródkach kawiarnianych, w okolicy były dzieci. Działanie policji ograniczyło się jedynie do wylegitymowania kilku agresywnych osób.

Jestem wybrana do Parlamentu Europejskiego przez mieszkańców Małopolski. Wyrażam zdecydowany sprzeciw i oburzenie w stosunku do sytuacji, w której zagrożone jest bezpieczeństwo pokojowo protestujących osób, a także do tolerowania mowy nienawiści w jakichkolwiek jej przejawach. Sprawcy zdarzenia w Oświęcimiu powinni ponieść pełne konsekwencje swoich czynów. Sytuacje takie, jak opisana powyżej są nie tylko zagrożeniem dla manifestantów, ale powodują szerzenie nacjonalizmu na ulicach polskich miejscowości. Jak widać po reakcji osób klaszczących wokół Rynku w Oświęcimiu – skutecznie.

Popieram też Wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa o wszczęcie postępowania nadzorczego wobec stowarzyszeń Obóz Narodowo-Radykalny i Obóz Narodowo – Radykalny Brygada Małopolska, pod którym mieszkańcy Małopolski podpisywali się w czasie Marszu Przeciwko Faszyzmowi 1 września 2017 roku w Krakowie.

Róża Thun

Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63