Aktualności

Walka ze smogiem: Róża Thun za zwiększonym nadzorem rynku motoryzacyjnego

Podsumowanie prac Komisji śledczej ds.emisji spalin. Po aferze Volkswagena UE musi pomóc w odbudowaniu zaufania do sektora motoryzacyjnego

Rynek motoryzacyjny w Europie potrzebuje większego nadzoru

„Nie możemy pozwolić, aby w przyszłości doszło do podobnego skandalu, musimy chronić naszych konsumentów, dlatego potrzebujemy solidnych ram w zakresie pomiarów emisji w sektorze motoryzacyjnym,  wspólnych działań zarówno na poziomie unijnym jak i międzynarodowym z myślą nie tylko o sektorze motoryzacyjnym, ale także o czystości powietrza, którym oddychamy ” – stwierdził Prof. Dariusz Rosati, komentując zwieńczenie prac komisji śledczej PE ds. pomiarów emisji w sektorze motoryzacyjnym, tzw. sprawy Volkswagena (EMIS).

Po roku pracy, w tym wielu przesłuchaniach, komisja śledcza wydała zalecenia dla państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej. We wtorek dokument przyjął Parlament Europejski.

„Apelujemy między innymi o wprowadzenie systemu kar za zachowania naruszające unijne normy emisji sektora motoryzacyjnego, które przyczyniłyby się do finansowania programów poprawiających jakość powietrza, szczególnie w miastach” – powiedział Profesor Rosati, uczestniczący w pracach komisji EMIS. „Jest to szczególnie ważne teraz, w czasach kiedy ostatni kryzys smogowy w Polsce dał się odczuć setkom mieszkańców” – dodał europoseł.

Rekomendacje nie są dokumentem legislacyjnym, ale afera Volkswagena i prace badawcze komisji śledczej przyczyniły się do przyjęcia rozporządzenia w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych, które zostało również przegłosowane we wtorek.

„Rynek motoryzacyjny w Europie potrzebuje mocniejszego nadzoru. Ten nowy nadzór to więcej kompetencji dla Komisji Europejskiej i dla ponadnarodowego zarządzania rynkiem motoryzacyjnym. Dzięki temu, mam nadzieję, uda się odbudować zaufanie konsumentów do sektora motoryzacyjnego, które w ostatnich latach zostało mocno nadwerężone” – podkreśliła posłanka Róża Thun, która nadzorowała prace nad rozporządzeniem w komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów (IMCO).

„Oprócz tego ważne, żeby rynek motoryzacyjny wspierał innowacje. Musimy zadbać o to, by Europa była w tym liderem. Ale przy tym nie możemy zapominać o konsumentach, którzy chcą korzystać z rewolucji, która dokonuje się w telematyce. Musimy zadbać aby mieli prawo wyboru czy chcą korzystać z warsztatów producenckich czy innych, mniejszych, nieautoryzowanych przez sprzedawców. Bardzo się cieszę, że udało nam się wprowadzić do rozporządzenia zapisy zabezpieczające pod tym względem interesy konsumentów, ale także miejsca pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach” – podkreśliła europosłanka.

Więcej informacji: https://www.eppgroup.eu/pl/press-release/Wi%C4%99kszy-nadz%C3%B3r-nad-rynkiem-motoryzacyjnym-w-Europie

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63