Aktualności

Wina PiS, cenę płaci Polska

Oświadczenie delegacji PO w Parlamencie Europejskim dot. debaty ws aborcji. „Kwestie światopoglądowe, w tym sposób uregulowania sprawy aborcji, nie należą do kompetencji Unii Europejskiej”

Pełny tekst oświadczenia Europosła Janusza Lewandowskiego w imieniu delegacji PO w Parlamencie Europejskiego

Po raz kolejny nasze ostrzeżenia zostały zlekceważone, a nasze obawy potwierdziły się. Ostrzegaliśmy, że naruszenie kompromisu aborcyjnego w Polsce, wypracowanego z wielkim trudem, wywoła krytyczną reakcję Parlamentu Europejskiego. Tak się niestety stało. Będzie trzecia z kolei debata o Polsce. W niespełna rok nasz kraj, który wcześniej był wzorem dla innych krajów, staje się krajem „specjalnej troski” w Unii Europejskiej. Polska płaci coraz wyższą cenę za błędy i nadużycia PiS. Rujnowany jest dorobek pokolenia, które przez ćwierćwiecze budowało polską markę i pozycję w Europie.

Rozumiemy i dzielimy obawy naszych europejskich partnerów, co do dramatycznych skutków ewentualnego zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Jesteśmy temu przeciwni i będziemy dawali świadectwo naszego sprzeciwu.

Zarazem, konsekwentnie opowiadamy się za Unią Europejską, która czuwa nad przestrzeganiem norm konstytucyjnych, wolności mediów, niezależności sądownictwa, osobistej prywatności, profesjonalnej służby cywilnej i innych zasad, na których opierają się wolne społeczeństwo i zdrowa gospodarka. Są to fundamentalne kryteria przynależności do wspólnoty europejskiej. Kwestie światopoglądowe, w tym sposób uregulowania sprawy aborcji, nie należą do kompetencji Unii Europejskiej. Dzielimy w tym względzie stanowisko grupy chrześcijańskich demokratów, najsilniejszej frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należymy.

Dlatego delegacja PO nie jest zwolennikiem stawiania tej sprawy na forum europejskim. Wierzymy, że dostatecznie głośny i skuteczny będzie ruch protestu w naszym kraju, by zatrzymać złe prawo, które powoduje coraz głębsze podziały społeczne i coraz groźniejsze, wewnętrzne konflikty, całkowicie sprzeczne z interesem Polski.

W imieniu delegacji PO w Parlamencie Europejskim,

Janusz Lewandowski  

Źródło: www.eppgroup.eu/pl/press-release/Debata-o-zaostrzeniu-prawa-aborcyjnego-w-PE

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63