Aktualności

Wybór Polaka do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego

Róża Thun zaatakowana przez Prezesa Kaczyńskiego odpowiada: „PiS opowiada kompletne bzdury”.Kandydatura Janusza Wojciechowskiego odrzucona w Komisji Kontroli Budżetowej. W głosowaniu 12 osób było przeciw. Przedstawiciel Platformy Obywatelskiej miał 1 głos. .Rząd Polski musi zaproponować kogoś lepszego. Miejsce na Polskę w ETO czeka.

Róża Thun skomentowała negatywne zaopiniowanie kandydatury Janusza Wojciechowskiego z PiSu do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Członkowie komisji kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego odrzucili kandydaturę europosła PiS Janusza Wojciechowskiego na stanowisko członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Za Wojciechowskim głosowało 9 członków komisji, 5 wstrzymało się od głosu, a 12 było przeciwnych. Głównym zarzutem wobec posła był brak niezależności politycznej i stosunek do Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

W rozmowie z Onet.pl. Róża Thun podkreśliła, że nie po raz pierwszy ws Unii Europejskiej „PiS opowiada kompletne bzdury” i nie zna się na funkcjonowaniu UE.

Na zarzuty Prezesa Jarosława Kaczyński w „Rozmowie dnia”, że Róża Thun zaatakowała dobrze przygotowanego kandydata z Polski, Pani Europoseł odpowiedziała: „Kandydat musi spełniać różne kryteria, spośród których jednym z najważniejszych jest niezależność (…) Wojciechowski nie potrafił tej niezależności udowodnić, gdyż na pytania dotyczące zmian wokół Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS, „na ogół odpowiadał, że to wewnętrzne sprawy Polski”.

Europosłanka precyzuje również, że nie jest ona członkiem komisji budżetowej, więc nie oddawała głosu ws. kandydatury Wojciechowskiego, a jedynie zadawała mu pytania.

Więcej na temat:

„Fakty po Faktach” – 16/03/2016 r.

http://www.tvn24.pl/kropka-nad-i,3,m/

„Polityka.pl” – 16/03/2016 r.

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1654544

„Onet.pl” – 17/03/2016 r.

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/roza-thun-odpowiada

Jeśli chcesz wiedzieć czym zajmuje się Europejski Trybunał Obrachunkowy i jaki jest jego skład przeczytaj to:

http://europa.eu/about-eu/

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63