Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(https://rozathun.pl/wp-content/themes/thun/images/calendar.svg): Failed to open stream: operation failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
26-02-2015
Laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Wczoraj w Brukseli odbyło się wręczenie dyplomów laureatom Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Kandydaturę znakomitego Bartłomieja Zapały zgłosiła europosłanka Róża Thun. Wręczenie medalu Europejskiej Nagrody Obywatelskiej odbyło się wcześniej w Warszawie dnia 13.02.2015 w Punkcie Informacyjnym Parlamentu Europejskiego.
Redaktor Bartłomiej Zapała otrzymał nagrodę za wyjątkowy upór i konsekwencję w zwiększaniu świadomości mieszkańców jego regionu nt. korzyści płynących z bycia obywatelami Unii Europejskiej. Od 5 lat prowadzi na antenie Radia Kielce programy „Studio polityczne” oraz „Świat na Wskroś”, w których m.in. przybliża słuchaczom najważniejsze procesy zachodzące w UE.
, która w oficjalnym uzasadnieniu podkreśliła, że „Dr Zapała to mistrz rozkodowywania <<eurospeaku>> na język zrozumiały dla zwykłego obywatela (…), przekazuje codziennie dziesiątkom tysięcy słuchaczy informacje o UE w sposób zrozumiały, ciekawy. Prostym językiem przedstawia najbardziej zawiłe sprawy.”
Laureat w ramach pracy uniwersyteckiej uczy studentów jak funkcjonują instytucje UE i w jaki sposób chronione są w Europie prawa człowieka. Aktywnie angażuje się w prace organizacji pozarządowych i działania promujące aktywność obywatelską.
Bruksela 25.02.2015
Warszawa 13.02.2015.
Parlament Europejski utworzył „Europejską Nagrodę Obywatelską” w 2008 roku, aby nagrodzić Europejczyków za nadzwyczajne osiągnięcia. Nagrodę przyznaje się za działania w następujących dziedzinach: a/ promowanie lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi b/ ułatwianie transgranicznej lub ponadnarodowej współpracy w ramach Unii Europejskiej c/ Codzienną aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikających z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Laureatami tego wyróżnienia mogą być obywatele, grupy, stowarzyszenia lub organizacje. Każdy europoseł ma prawo do nominowania jednego kandydata rocznie. W poprzednich latach polskimi laureatami byli m.in. Polska Fundacja Roberta Schumana, sieć Fundacji Open Society.