Róża Thun: Raport z pracy w Parlamencie Europejskim

Bez kompromisów dla dobra Polski

Parlament Europejski wraca do pełnego życia, tak jak powoli każdy z nas!

Nic bardziej optymistycznego od wiosny 2020 r. nie usłyszeliśmy. Krok po kroku zmniejszają się ograniczenia w podróżowaniu – dlatego też polityczne życie w Brukseli i Strasburgu nabiera tempa. Brakowało mi tego – bezpośrednich rozmów z europarlamentarzystami z innych krajów, żywych dyskusji podczas sesji plenarnych i komisji. Powrót do bezpośrednich kontaktów wpłynie pozytywnie na tempo prac w Parlamencie.

W czasie pandemii oczywiście nie czekaliśmy z założonymi rękami. A ja regularnie dzielę się z Państwem sprawozdaniem z mojej działalności w Parlamencie Europejskim. Myślę, że ten trudny okres uświadomił nam jeszcze mocniej jak potrzebne są wspólnotowe rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoi nasz kontynent – myślę tu szczególnie o bezpieczeństwie rozumianym jako sprawność służby zdrowia i skuteczność w powstrzymaniu klimatycznej katastrofy. Kwestie ochrony środowiska, ograniczenia emisji CO2, redukcja odpadów i ocalenie lasów – stały się moim priorytetem.

Bezpieczeństwo obywateli to także pewność prawa i stabilne demokratyczne rządy. Polacy i Węgrzy nie mogą czuć się bezpiecznie jeśli ich wymiar sprawiedliwości poddawany jest politycznej presji, a sędziowie i prokuratorzy czystkom. W dodatku budżet unijny, który ma iść na odbudowę gospodarek po pandemii, może zostać wykorzystany jako narzędzie politycznej korupcji. To niestety rzeczywistość w Polsce i na Węgrzech. Dlatego też walczę z całych sił wraz innymi europarlamentarzystami, aby Komisja Europejska nie zamiatała problemu ochrony praworządności pod dywan, i zaczęła wdrażać mechanizm warunkowości, który może być skutecznym straszakiem przed wykorzystywanie funduszy unijnych do partyjnych celów.

Nie zapominam także o wspólnym rynku cyfrowym, dlatego angażuje się nadal w prace nad przepisami dot. roamingu, odpowiedzialnością platform cyfrowych za bezpieczeństwo konsumentów w sieci, a także pracuję nad regulacjami dot. gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym regulacji dot. jednolitych ładowarek.

W maju zdecydowałam się na ważny krok – po 12 latach opuściłam szeregi Platformy Obywatelskiej. Nadal pozostaje członkinią Grupy Europejskiej Partii Ludowej. Moje konsekwentne i bezkompromisowe podejście do wszelkich zadań w Parlamencie Europejskim, na czele z obroną praworządności i demokracji w Polsce jeszcze się wzmocni. Niezmiennie będę dbać o obronę wartości i prawa europejskiego, które łączy nas wszystkich!

Życzę Państwu teraz spokojnych i dobrych wakacji – dzięki aktywnym od 1 lipca unijnym certyfikatom cyfrowym możemy przemieszczać po niemalże całej UE bez dodatkowych testów. Korzystajmy z podróży oczywiście zachowując ostrożność!

Pełny raport z mojej pracy w PE przeczytasz tutaj:

Róża Thun

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63