Komisja Europejska skarży Polskę do TSUE

Komisja Europejska uznała, że dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce ogranicza niezależność sędziów, dlatego wysłała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę z prośbą o nałożenie środków tymczasowych, które pozwolą unormować sytuację do czasu wydania pełnego wyroku przez trybunał.

– Oczekujemy, że Izba Dyscyplinarna natychmiast zaprzestanie swej działalności i zwracamy się o zawieszenie już podjętych decyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o uchylenie immunitetu sędziowskiego. Polscy sędziowie są również sędziami unijnymi. Stosują prawo UE i przyczyniają się do wzajemnego zaufania, na którym zbudowana jest Europa – informowała podczas ogłoszenia decyzji Komisji Europejskiej Vera Jourová, jej wiceprzewodnicząca.

Komisja liczy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda decyzję o nałożeniu środków tymczasowych jeszcze w połowie kwietnia br. Przypomnijmy, że obecna decyzja Komisji Europejskiej stanowi kolejny etap postępowania przeciwnaruszeniowego wobec Polski. Komisja interweniowała już w sprawie bezprawnych działań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwietniu oraz grudniu 2020 r.

Zobacz także:

Dość łamania praworządności w Polsce! Liderzy polityczni PE żądają stanowczej reakcji KE

Rozmowa europosłanki Róży Thun z Michałem Wawrykiewiczem z inicjatywy „Wolne Sądy”

https://www.facebook.com/rozathun/videos/474868603938308