Róża Thun chce wprowadzenia przepisów, które zapewnią europejskim konsumentom oszczędności, jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę środowiska poprzez minimalizowanie liczby odpadów i marnotrawstwa nadających się do ponownego użycia produktów i materiałów.
Jako sprawozdawca - cień Europejskiej Partii Ludowej do opinii Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów w sprawie Nowego Planu Działania dot. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym europosłanka proponuje między innymi zwiększenie dostępności do usług naprawczych i niedrogich serwisów, a także zapewnienie jak najszerszego dostępu do aktualizacji oprogramowania.
- Nadeszła era świadomego europejskiego konsumenta, który podejmuje decyzje zakupowe nie tylko na podstawie na przykład ceny i jakości produktów, ale także jego śladu ekologicznego. Dobrze widoczna i ustandaryzowana informacja o cyklu życia produktu, możliwości jego naprawy lub wymiany części ułatwi wybór produktów o zwiększonej trwałości i wzmocni potencjał rynkowy gospodarki o obiegu zamkniętym – ocenia Róża Thun.
Europosłanka jest świadoma, że proponowane zmiany wymagają czasu i muszą być wprowadzane stopniowo, uwzględniając specyfiki sektorowe i różnice w produktach.
- Potrzebna jest lepsza koordynacja polityk, szukanie synergii i stałe monitorowanie postępów, które uwzględnia wszelkie aspekty związane z wyzwaniami gospodarki o zamkniętym obiegu. Potrzebujemy nadal wzmacniać innowacyjność unijnej gospodarki, wspierać wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Wymagane przy gospodarce o obiegu zamkniętym wydłużenie trwałości produktów, nie może powodować, że firmy nie będą inwestować w ich rozwój. Potrzebujemy bardzo dobrej współpracy z biznesem, szczególnie tym małym i średnim, aby utrzymać konkurencyjność europejskiej gospodarki – podkreśla eurodeputowana.