Róża Thun

Europosłanka

Platforma Obywatelska

Róża Thun

Kandydatka do Parlamentu Europejskiego z Małopolski i Świętokrzyskiego
"Róża od konkretów" to dla mnie więcej niż hasło wyborcze

Zapraszam Państwa do zapoznania się z moimi priorytetami pracy w Parlamencie Europejskim

Czytaj dalej


 

ZMIENIAMY UNIĘ EUROPEJSKĄ

Po pierwsze to podsumowanie mojej dotychczasowej pracy w Parlamencie Europejskim

Po drugie zobowiązanie do budowy silnej pozycji Polski i bezpiecznej Unii Europejskiej przez następne 5 lat dla młodych ludzi, przedsiębiorców, konsumentów oraz seniorów

Chcę kontynuować pracę w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego, gdyż rozwój jednolitego rynku to właśnie budowa bezpiecznej przestrzeni, w której Polacy mogą rozwijać swoje przedsiębiorstwa, uczyć się, korzystać z dobrodziejstw internetu. To UE konkretów dla obywateli. Ja zajmuje się konkretami, z których mogę się rozliczać, czarno na białym, które wpływają na życie przedsiębiorców i konsumentów. I takimi sprawami chciałabym zajmować się w przyszłej kadencji.

Do najważniejszych rzeczy, które znajdują się na mojej liście priorytetowej, należą m.in.:

- likwidacja roamingu do roku 2016

- podpisanie umowy handlowej UE-USA do końca 2015 roku w formie korzystnej dla polskich przedsiębiorców i konsumentów

- ochrona polskich przedsiębiorstw przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi i nieuczciwą konkurencją na jednolitym rynkiem 

- dalsze wzmocnienie praw konsumenta w Internecie i większa ochrona ich danych osobowych 

- obniżenie kosztów funkcjonowania polskich przedsiębiorstw na unijnym rynku poprzez usuwanie faktycznych barier (np. obniżka kosztów międzynarodowych przesyłek pocztowych)

Więcej o moich priorytetach...


 

W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

W 2009 roku zostałam wybrana do Parlamentu Europejskiego z list Platformy Obywatelskiej z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego. Posłowie Platformy Obywatelskiej w PE zasiadają we frakcji Europejskiej Partii Ludowej (chrześcijańska demokracja).

Pracuję w dwóch komisjach: ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Kultury i Edukacji.

Za moją pracę dla konsumentów w Parlamencie Europejskim dwukrotnie (w 2011 i 2013 roku) otrzymałam MEP Award, nagrodę przyznawaną przez „The Parliament Magazine”. W 2014 roku otrzymałam MEP Award w kategorii Polityki Internetowej. Do tej pory jestem jedyną posłanką, która w swojej pierwszej kadencji w Parlamencie otrzymała tę nagrodę trzy razy.

Więcej o mojej pracy w Parlamencie Europejskim...


 

KILKA SŁÓW O MNIE

Urodziłam się w Krakowie, 13 kwietnia 1954 roku. Tu chodziłam do szkoły, studiowałam, grałam w teatrze akademickim. Po mężu przyjęłam historyczne, związane ze starą Austrią, tak obco brzmiące dla nas, Polaków nazwisko: Gräfin von Thun und Hohenstein.

Choć w latach 1981–1991 musiałam przebywać zagranicą, cały czas blisko współpracowałam z moimi przyjaciółmi w „Solidarności”. 

Po powrocie do Polski, od 1992 do 2005 byłam dyrektorem generalnym, a następnie prezesem Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Odegrała ona wiodącą rolę w procesie przygotowywania Polaków do członkostwa w Unii Europejskiej.

W 2005 roku wygrałam konkurs na Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i doświadczenia z poprzednich lat przeniosłam z sukcesem do pracy w Komisji. 

Więcej o mnie...

 


 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Zobacz również