Róża Thun

Europosłanka

Platforma Obywatelska

MEP Awards 2014

Róża Thun po raz trzeci europosłanką roku
Polscy przedstawiciele w PE zdobywają najcenniejsze laury za pracowitość i fachowość. We wtorek wieczorem w Brukseli Róża Thun już po raz trzeci została uhonorowana nagrodą Europosłanki Roku, tym razem w kategorii polityki internetowej.

Laur Europosłanki Roku zdobywała wcześniej w kategorii rynek wewnętrzny i ochrona konsumenta w 2011 i 2013 roku. Róża Thun jest pierwszą w historii Polką, która zdobyła tytuł trzykrotnie podczas swojej I kadencji w PE.

Czytaj dalej

Jak podkreśla sama nagrodzona, sukcesy Polski i Polaków w PE w Brukseli to dowód na rosnącą pozycję Polski na mapie UE. „Jesteśmy jako kraj coraz bardziej skuteczni i ważni. Propozycje legislacyjne wychodzące od polskich przedstawicieli w PE są bardzo poważnie traktowane przez przedstawicieli Niemiec Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Pchamy Unię naprzód, w sposób konkretny i rzeczowy.”  - zauważa europosłanka. 

We wtorek w Brukseli odbyła się specjalna jubileuszowa gala wręczenia statuetek, przyznawanych przez wpływowe brukselskie czasopismo „The Parliament Magazine”. To już 10. edycja konkursu nazywanego nieoficjalnie „unijnymi oskarami”. Polacy zdobywają co rok nagrody w tym prestiżowym konkursie. Obok Roży Thun, nagrody otrzymywali m.in. Jerzy Buzek, Danuta Hubner, Jan Olbrycht i inni. Laureaci wyłaniani są na podstawie głosowania wśród innych europosłów. Kandydatury zgłaszane są przez organizacje pozarządowe, instytucje zajmujące się sprawami związanymi z działalnością poszczególnych komisji w PE oraz obywateli w całej UE. 

Róża Thun została doceniona za zaangażowanie w działania zmierzające do wprowadzenia ułatwień w prowadzeniu e-biznesu i ułatwień dla dynamicznego rozwijającego się, także w Polsce, sektora gospodarki. Pracowała także nad konkretnymi przepisami zmierzającymi do zwiększenia zaufania konsumentów do zakupów on-line. Przygotowała przepisy, które obniżyły koszty funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku cyfrowym. Pracuje także nad zwiększeniem konkurencyjności na rynku wyszukiwarek internetowych.

 

Róża Thun a polityka internetowa w pigułce:

Doprowadziła do przyjęcia rozporządzenia o pozasądowym rozstrzyganiu sporów konsumenckich przez internet.
Obniżyła stawki opłat za transfer  danych zagranicą – ułatwiła dostęp do treści w Internecie. 
Walczy o całkowite zniesienie roamingu i zagwarantowanie praw konsumentów na rynku telekomunikacyjnym
Pracuje nad rozporządzeniem o jednolitym europejskim rynku telekomunikacyjnym
Postulowała reformę prawa autorskiego, dostosowującego go do realiów XXI wieku
Zaangażowana w europejską debatę dotyczącą rozwoju internetu, społeczeństwa cyfrowego i jednolitego rynku cyfrowego

Zobacz również