Róża Thun

Europosłanka

Platforma Obywatelska

Konwencja wyborcza PlatformyObywatelskiej

Sopot, 12 kwietnia 2014
Nie ma wolnej i demokratycznej Polski poza strukturami Unii Europejskiej i NATO - powiedział premier Donald Tusk podczas wyborczej konwencji Platformy Obywatelskiej w Sopocie.

Róża Thun: Nasz wielki projekt Europa jest ciągle podzielony na 28 kawałków. Kto będzie potrafił lepiej go scalić, na lepsze funkcjonowanie UE i na dobrobyt niż ta ekipa, którą Państwo za mną widzą? Ja jestem kompletnie przekonana i wiem to z doświadczenia moich pięciu lat, że lepszej ekipy w Polsce nie ma!

Czytaj dalej

Wszyscy będziemy starać się o głosy naszych wyborców z regionów, ja z Małopolski i Świętokrzyskiego - i potem, jeżeli nasi wyborcy nam zaufają będziemy tworzyć prawo. To prawo, będzie w życiu codziennym dotykać bardzo wyraźnie życia każdego z nas. To nie tylko w naszych regionach, z których zostaniemy wybrani. Nie tylko będzie to wpływać na codzienne życie Polaków, to prawo, które robimy w Parlamencie Europejskim - nad którym pracujemy - wpływa w bardzo konkretny sposób na życie 500 milionów obywateli, na życie wszystkich Europejczyków.

Bo my, pamiętajcie to i powtarzajcie to wszystkim, w Unii Europejskiej nie jesteśmy przedmiotem. My jesteśmy podmiotem w Unii Europejskiej.To nie ktoś za nas decyduje, to my współdecydujemy. To jest ogromna odpowiedzialność, to wymaga wielkich kompetencji.

 

 

Ta cala wielka wizja polityczna, o której mówiono przede mną - ten wielki projekt, o którym mówił Pan Premier - trzeba nad nim pracować z maksymalnym wysiłkiem codziennie.

Ten projekt składa się z małych cegiełek. Z małych cegiełek, które tworzą nasze bezpieczeństwo, naszą siłę, nasz dobrobyt. Musimy mieć wszyscy takie same na tym wielkim jednolitym rynku europejskim. Żeby rozwijać nasz potencjał musimy mieć takie samo pracy, taka sama uznawalność kwalifikacji zawodowych, musimy mieć taki sam dostęp do Internetu i do nauki - dlatego ciągle znosimy przeróżne bariery.

Przed nami jest mnóstwo wyzwań i te wyzwania dotyczą mocniejszego wspólnego rynku, większych szans dla naszych przedsiębiorstw, większego bezpieczeństwa dla naszych konsumentów.

Nasz wielki projekt Europa jest ciągle podzielony na 28 kawałków. Kto będzie potrafił lepiej go scalić, na lepsze funkcjonowanie UE i na dobrobyt niż ta ekipa, którą Państwo za mną widzą? Ja jestem kompletnie przekonana i wiem to z doświadczenia moich pięciu lat, że lepszej ekipy w Polsce nie ma!

Zobacz również