Róża Thun

Europosłanka

Platforma Obywatelska

Co dalej z wędzonkami?

Róża Thun oraz Krzysztof Lisek spotkali się z Komisarzem ds. zdrowia Tonio Borgiem
Na spotkaniu poruszano sprawę potencjalnych negatywnych skutków regulacji KE dotyczących wędzonych produktów, które mogą utrudnić produkcję wędlin metodą tradycyjną.

Zdecydowana większość polskich zakładów wędliniarskich nie będzie miała problemów z wypełnieniem ostrzejszych kryteriów dotyczących zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), m. in. benzo(a)pirenu. Są jednak małe zakłady, które mogą mieć z tym problem.

Czytaj dalej

Róża Thun oraz Krzysztof Lisek spotkali się 28 stycznia  z Komisarzem ds. zdrowia Tonio Borgiem aby omówić sprawę potencjalnych negatywnych skutków regulacji KE dotyczących wędzonych produktów, które mogą utrudnić produkcję wędlin metodą tradycyjną.

Zdecydowana większość polskich zakładów wędliniarskich nie będzie miała problemów z wypełnieniem ostrzejszych kryteriów dotyczących zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), m. in. benzo(a)pirenu. Są jednak małe zakłady, które mogą mieć z tym problem.

Na początku musimy sprawdzić ilu producentów rzeczywiście nie spełnia nowych wymogów. W Małopolsce takie badania są już w toku, Urząd Marszałkowski diagnozuje sytuację.

- Nowe wymogi mogą być zbyt restrykcyjne oraz budzą niepokój wśród polskich producentów wędlin Musimy dbać o naszych lokalnych przedsiębiorców. Chcemy porozmawiać o tym jak uchronić polskich przedsiębiorców, którzy mogą nie mieć możliwości spełnienia norm europejskich- powiedział Krzysztof Lisek, autor pytania do Komisji Europejskiej o to w jaki sposób zamierza rozwiązać problem producentów, związany z niepokojącymi doniesieniami w sprawie regulacji dotyczących wędzonych wędlin.

 

- Chcemy się dowiedzieć jak Komisja ma zamiar rozwiązać problem producentów certyfikowanych wędlin wędzonych według dawnych receptur, którzy nie mogą zmienić technologii produkcji, gdyż na tej podstawie produkt został uznany za tradycyjny- podkreślił Lisek.

- Spotkaliśmy się z komisarzem by zastanowić się nad możliwością tolerowania niewielkich odstępstw od nowych norm oraz czy w razie potrzeby było by dostępne europejskie wsparcie dla poprawy technologii produkcji. Dla nas najważniejsze jest to żeby nasze produkty były przede wszystkim zdrowe, wysokiej jakości i bezpieczne, bo tylko wtedy będziemy mogli konkurować z innymi rynkami – dodaje Róża Thun.

Po spotkaniu, komisarz Tonio Borg zobowiązał się, że jeśli tylko wpłynie stosowna prośba z polskiej strony, wyśle do Polski, na koszt Komisji Europejskiej, grupę ekspertów technicznych, którzy spotkają się z producentami i pomogą im w dostosowaniu produkcji do nowych norm, które będą obowiązywały od września.

Na zakończenie spotkania Posłowie przekazali symbolicznie Komisarzowi kosz regionalnych wędlin. Polska jest jednym z największych producentów oraz eksporterów produktów tradycyjnych w Europie.

 

Źródło:

Biuro Prasowe EPL

Agata Byczewska +32/473.84.10.93