Róża Thun

Europosłanka

Platforma Obywatelska

Co dalej z roamingiem?

Spotkanie ws. prac nad pakietem telekomunikacyjnym
Zorganizowałam to spotkanie by zachęcić innych posłów do poparcia moich postulatów, które przyjęła już komisja opiniująca rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele biznesu, konsumentów a także Komisji Europejskiej.

Roaming jest kluczową kwestią dla realizacji strategii cyfrowej, dlatego trzeba obniżyć jego koszty. Krok po kroku, ale do przodu. To jest istotne i dla konsumentów i przedsiębiorców – powiedział były minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni, który wziął udział w spotkaniu.

Czytaj dalej

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów 23 stycznia przyjęła opinie do rozporządzenia, w której zarekomendowała radykalne działania, proponując ostateczne zniesienie dodatkowych opłat za roaming od 1 lipca 2016, zdecydowane obniżenie hurtowych opłat międzyoperatorskich i zharmonizowanie opłat za zakończenie połączenia. Wiodącą komisją w PE jest komisji przemysłu, badań i energii, która zagłosuje nad rozporządzeniem 24 lutego.

Nowy pakiet telekomunikacyjny ma ułatwić życie samym operatorom przy prowadzeniu działalności transgranicznej. Nie będą oni musieli zgłaszać się po autoryzację do 28 operatorów krajowych, ale do jednego wybranego. Mają być też zharmonizowane warunki i harmonogram przy udzielaniu licencji na wykorzystywanie częstotliwości oraz zasady ochrony konsumentów.