Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(https://rozathun.pl/wp-content/themes/thun/images/calendar.svg): Failed to open stream: operation failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
14-10-2021
Na dzisiejszym (czwartek, 14.10.) posiedzeniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii europosłowie przyjęli ostateczny kształt rozporządzenia roamingowego.
Najważniejsze zmiany to:
- przedłużenie zapisów o darmowym roamingu o kolejne 10 lat.
- obniżenie opłat hurtowych pomiędzy operatorami.
- zniesienie dodatkowych opłat za rozmowy międzynarodowe w #UE.
- zapewnienie w roamingu takiej samej szybkości internetu jak w usługach krajowych
– Oprócz przedłużenia przepisów o darmowym roamingu o kolejne 10 lat, z którego korzysta ponad 170 mln obywateli w UE, stawiamy nacisk aby użytkownik wiedział z jakiej prędkości internetu będzie korzystać w roamingu oraz zapewnieniu skutecznych mechanizmów skargi w sytuacji, kiedy operatorzy nie wywiążą się z umów – podkreśla Róża Thun, która uczestniczyła w pracach nad zmianami rozporządzenia jako sprawozdawczyni Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.
Obecnie konsumenci często narzekają na jakość usług w roamingu. Dotyczy to zazwyczaj obniżenia transferu danych i prędkości internetu. Dlatego europosłowie proponują, aby operatorzy, co do zasady byli zobowiązani do dostarczenia identycznej jakości usług w roamingu, jak w kraju. Jeśli z powodów technicznych operatorzy nie będą mogli tego zapewnić, będą musieli dostarczyć konsumentom najlepszą dostępną jakość, a BEREC (urząd dbający o stosowanie unijnych przepisów w zakresie rynku telekomunikacyjnego) opracuje wytyczne dot. reklamacji w przypadkach niespełnienia tego wymogu.
Spore zmiany czekają także rynek hurtowych opłat roamingowych za przesył danych. Według harmonogramu obniżek zaproponowanego przez Komisję Europejską, stawki mają spaść z obecnych 3 EUR/GB do 1,5 EUR/GB w 2025 roku. Propozycje europarlamentarzystów idą o wiele dalej, bo proponują redukcję do 1 EUR/GB już od 1 lipca przyszłego roku i spadek do 0,5 EUR/GB w 2025 roku.
– Konsumenci będą także dodatkowo chronieni przed wysokimi opłatami wynikającymi z połączeń z sieciami poza Unią Europejską oraz z sieciami satelitarnymi. Zapewnić należy łatwą możliwość unikania lub wyłączania takich sieci i połączeń w podróży – dodaje Róża Thun.
Jeszcze w październiku w sprawie rozporządzenia roamingowego rozpoczną się negocjacje (tzw. trilog) pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej (w której zasiadają szefowie rządów państw członkowskich UE) oraz Komisją Europejską.
Oprac: Biuro Prasowe Europosłanki Róży Thun