Aktualności

Darmowy roaming w UE przedłużony o 10 lat!

Dodatkowo koniec z drogimi połączeniami międzynarodowymi. Znamy stanowisko kluczowej Komisji w Parlamencie Europejskim.

Posłowie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) głosowali w poniedziałek (27 września) nad zmianami w rozporządzeniu roamingowym. Posłowie zagłosowali za przedłużeniem funkcjonowania roamingu w UE bez dodatkowych opłat o kolejne 10 lat oraz za wprowadzeniem obowiązku operatorów do zapewnienia takiej samej jakości połączenia w roamingu jaka występuje w sieci krajowej. Zgodnie z ich propozycją znacznie obniżone zostaną także opłaty hurtowe, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza, dla polskich operatorów.

– Sam fakt przedłużenia przepisów o darmowym roamingu o kolejne 10 lat to świetna informacja dla ponad 170 mln obywateli w UE korzystających z roamingu. Ale jeszcze lepsza informacja, to obowiązek zapewnienia przez operatorów takiej samej jakości usług w roamingu jak w usługach krajowych. To kolejne ważne decyzje UE, które ułatwią podróżowanie i prowadzenie biznesu transgranicznego – podkreśla Róża Thun, która uczestniczyła w pracach nad zmianami rozporządzenia jako sprawozdawczyni Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.


Obecnie konsumenci często narzekają na jakość usług w roamingu. Dotyczy to zazwyczaj obniżenia transferu danych i prędkości internetu. Dlatego europosłowie proponują, aby operatorzy, co do zasady, byli zobowiązani do dostarczenia identycznej jakości usług w roamingu, jak w kraju. Jeśli z powodów technicznych operatorzy nie będą mogli tego zapewnić, będą musieli dostarczyć konsumentom najlepszą dostępną jakość, a BEREC (urząd dbający o stosowanie unijnych przepisów w zakresie rynku telekomunikacyjnego) opracuje wytyczne dot. reklamacji w przypadkach niespełnienia tego wymogu.


Posłowie proponują też aby ceny połączeń międzynarodowych w ramach UE były takie same jak krajowych. Europosłanka Róża Thun zabiegała o to od kilku lat. Póki co udało jej się wprowadzić, kilka lat temu, limity cen na połączenia międzynarodowe (1 PLN brutto za minutę połączenia i 0,31 PLN za sms). – To ogromna oszczędność dla wszystkich, którzy nie podróżują a kontaktują się z dziećmi, wnukami, partnerami biznesowymi przebywającymi w innym kraju UE. Często taka rozmowa międzynarodowa to np. jedyna szansa na kontakt z bliskimi dla seniorów – podkreśla Róża Thun.


Spore zmiany czekają także rynek hurtowych opłat roamingowych za przesył danych. Według harmonogramu obniżek proponowanego przez Komisję Europejską stawki mają spaść z obecnych 3 EUR/GB do 1,5 EUR/GB w 2025 roku. Propozycje europarlamentarzystów idą o wiele dalej, bo proponują redukcję do 1 EUR/GB już od 1 lipca przyszłego roku i spadek do 0,5 EUR/GB w 2025 roku.

Propozycje obniżek cen hurtowych oprócz zwiększenia konkurencji na rynku mają przyczynić się także do ograniczenia nakładania dodatkowych opłat na klientów przez operatorów, w ramach tzw. polityki uczciwego korzystania – podkreśla Róża Thun.


Komisja ITRE będzie głosować ostatecznie nad zmianami w rozporządzeniu 14 października br.

Oprac. Biuro Prasowe europosłanki Róży Thun

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63