Aktualności

Jednolita ładowarka – jest przełom!

Komisja Europejska zaproponowała przepisy dotyczące jednolitej ładowarki.

Dzisiaj (czwartek, 23 września) komisarz ds. jednolitego rynku Thierry Breton przedstawił pakiet propozycji legislacyjnych, które zharmonizują ładowanie przenośnych urządzeń elektronicznych w UE.

Port USB-C stanie się standardem dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier. Komisarz zapowiedział, że nowe przepisy dyrektywy (Radio Equipment Directive) wejdą w życie 2 lata po ich przyjęciu przez Radę UE i Parlament Europejski.


Propozycje wychodzą naprzeciw wieloletnim staraniom i naciskom na Komisję Europejską ze strony konsumentów i przedstawicieli europarlamentu, w tym europosłanki Róży Thun, która była m. in. współautorką rezolucji PE i listów do komisarzy z wnioskiem o przyspieszenie decyzji w tej sprawie i przygotowania konkretnych przepisów, nie czekając na dobrowolne porozumienie producentów.

Opróżnijmy nasze szuflady pełne niepotrzebnych ładowarek! Średnio obywatel UE produkuje rocznie 16 kg elektrośmieci. Dzięki jednolitej ładowarce uda nam się znacząco ograniczyć ilość odpadów – komentuje dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej Róża Thun.

Co ważne, oprócz wprowadzenia jednolitej ładowarki, KE zaproponowała także rozłączenie sprzedaży ładowarek do każdego nowego sprzętu elektronicznego, co pozwoli zaoszczędzić budżet domowy, ale także wpłynie na oszczędność surowców i ograniczenie elektrośmieci.

Według danych Komisji Europejskiej, mieszkańcy Unii zakupili w 2020 roku 420 mln egz. telefonów komórkowych i innych przenośnych sprzętów elektronicznych.  Wyprodukowali także 11 tys. ton elektrośmieci. 38 % z nich doświadczyło sytuacji, w której nie mogło naładować komórki ze względu na brak kompatybilnego złącza. Co więcej – KE szacuje, że rocznie na niepotrzebne zakupy ładowarek konsumenci wydają ok. 250 mln euro.

Europosłanka Róża Thun w najbliższych miesiącach zajmie się w Parlamencie Europejskim legislacją dotyczącą jednolitej ładowarki, tak by nowe przepisy obejmowały możliwie największy katalog urządzeń i weszły w życie najszybciej jak to możliwe.  


Nowe propozycje przepisów w skrócie:


• Jednolity konektor (złącze) USB-C jako standard dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier.


• Zharmonizowany standard szybkiego ładowania (fast charging) pozwoli na wyeliminowanie ograniczeń w szybkości ładowania stosowanych przez niektórych producentów.


• Rozgraniczenie sprzedaży ładowarek ze sprzedażą sprzętu elektronicznego: pozwoli na ograniczenie ilości niewykorzystywanych ładowarek i elektrośmieci.


• Precyzyjniejsza informacja dla konsumentów. Producenci będą zmuszeni to podawania przejrzystej informacji nt. parametrów ładowania (m.in. napięcie, prędkość), co pozwoli konsumentom na jasne określenie czy dotychczasowa ładowarka spełnia wymogi nowego sprzętu elektronicznego.

Oprac. Biuro Prasowe Róży Thun w Krakowie

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63