Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(https://rozathun.pl/wp-content/themes/thun/images/calendar.svg): Failed to open stream: operation failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
18-02-2021
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie dotyczące Nowego Europejskiego Planu Działania w sprawie tak zwanej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Parlament Europejski przyjął sprawozdanie dotyczące Nowego Europejskiego Planu Działania w sprawie tak zwanej gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Chcemy zielonej rewolucji i odważnych kroków ze strony Komisji Europejskiej, która robi przegląd Dyrektywy dot. opakowań pod koniec 2021 roku. Potrzebujemy ram prawnych, które będą stanowić jasne wytyczne dla biznesu i państw członkowskich w kierunku redukcji odpadów, ograniczenia użycia plastiku niedającego się przetworzyć, ograniczenia zbędnych opakowań i wzmocnienia praw konsumentów – podkreśla europosłanka Róża Thun, która pracowała nad sprawozdaniem.
W 2017 roku, tylko 42 % plastikowych opakowań było poddawane recyklingowi. Parlament Europejski chce, aby do 2030 roku wszystkie opakowania mogły nadawać się do ponownego użycia lub mogły być poddane recyklingowi. Liczy się także skład plastiku. Europosłowie są za tym, aby jak najwięcej plastiku było biodegradowalne lub utworzone z ekologicznych materiałów nie pochodzących z paliw kopalnych.
Warto również zwrócić uwagę, że w sprawozdaniu znajdują się zapisy prokonsumenckie, dotyczące wzmocnienia prawa do naprawy. Umożliwiają one łatwiejszą i tańszą naprawę produktów poprzez wydłużenie ich okresu gwarancyjnego, zapewnienie gwarancji na części zamienne oraz lepszy dostęp do informacji dotyczących żywotności produktu i możliwości jego naprawy.
Fot. za: www.pixabay.com