Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(https://rozathun.pl/wp-content/themes/thun/images/calendar.svg): Failed to open stream: operation failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
09-11-2020
Regulacje dotyczące jednolitych ładowarek są potrzebne natychmiast.
Europosłowie z Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów poparli poprawki Róży Thun dotyczące jednolitych ładowarek, w tym możliwości ładowania bezprzewodowego. W ślad za propozycjami europosłanki, zażądali od Komisji Europejskiej „niezwłocznego” wprowadzenia przepisów w tej kwestii (Dyrektywa 2014/53/EU)*. Po raz kolejny podkreślili, że porozumienia dobrowolnego już dawno okazały się niewystarczające.
Jednocześnie Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów wezwała do opracowania w rozsądnym czasie strategii i propozycji rozdzielenia sprzedaży ładowarek i nowego sprzętu. Także w przypadku ładowarek – konsumenci, aby świadomie mogli wybrać sprzęt najmniej wpływający na środowisko, muszą mieć łatwy dostęp do informacji o interoperacyjności ładowarek.
Europosłanka Róża Thun podkreśla znaczenie stałej presji na Komisję w tej sprawie. – Konsumenci czekają już dekadę na konkrety. Nie możemy już czekać ani chwili na działania Komisji Europejskiej. Jednolite ładowarki to rozwiązanie optymalne dla realizacji celów gospodarki o obiegu zamkniętym. To konkretne oszczędności dla konsumentów i ratunek dla środowiska – przekonuje.
Kwestia rosnącej góry elektrośmieci to poważne wyzwanie dla polityki europejskiej. Tylko w 2016 roku wszystkie kraje członkowskie wyprodukowały łącznie ponad 12 mln ton odpadów elektronicznych, co daje średnio 16,6 kg na jednego mieszkańca Wspólnoty.
* Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych.