Aktualności

Róża Thun interweniuje w sprawie Mierzei Wiślanej

– Na szkodę państwa polskiego, na szkodę Polaków działają ci, którzy niszczą naturę – przekonywała w poniedziałek, 14 września w TOK FM europosłanka Róża Thun. Rozmowa dotyczyła przekopu Mierzei Wiślanej.

– Na szkodę państwa polskiego, na szkodę Polaków działają ci, którzy niszczą naturę, ci, którzy wyrzucają w piach potworne pieniądze – przekonywała w poniedziałek, 14 września w TOK FM europosłanka Róża Thun. Rozmowa dotyczyła przekopu Mierzei Wiślanej.

Róża Thun podkreśliła, że najgorszą sytuacją w całej sprawie dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej było zignorowanie przez polskie władze opinii i ekspertyz ekologów, ale także innych instytucji, m. in. zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa.

– Komisja Europejska obecnie sprawdza czy specustawa, na mocy której rozpoczęto przekop jest zgodna z dyrektywą środowiskową – wyjaśniała eurodeputowana. W dalszej części rozmowy Róża Thun przypomniała, że wstępując do Unii Europejskiej Polacy zadecydowali, że kwestie ochrony środowiska będą polityką wspólnotową, a co za tym idzie, instytucje unijne mają obowiązek reagować, jeśli zachodzi podejrzenie łamania wspólnotowych przepisów w zakresie ochrony środowiska.

Przypomnijmy, skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą realizacji przekopu Mierzei Wiślanej złożyły w 2019 roku organizacje ekologiczne. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest obecnie na niemal 2 mld zł.

Całą rozmowę z europosłanką Różą Thun można odsłuchać tutaj:

https://audycje.tokfm.pl/podcast/95453,-Jaroslaw-Kaczynski-pokazuje-proekologiczna-twarz-ale-los-ptakow-na-Mierzei-Wislanej-jest-mu-obojetny

Oprac. MS 

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...