Aktualności

Silne prawa konsumenckie podstawą rozwoju gospodarki

Róża Thun chce wprowadzenia przepisów, które zapewnią europejskim konsumentom oszczędności, jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę środowiska.

Róża Thun chce wprowadzenia przepisów, które zapewnią europejskim konsumentom oszczędności, jednocześnie zapewniając skuteczną ochronę środowiska poprzez minimalizowanie liczby odpadów i marnotrawstwa nadających się do ponownego użycia produktów i materiałów.

Jako sprawozdawca – cień Europejskiej Partii Ludowej do opinii Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów w sprawie Nowego Planu Działania dot. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym europosłanka proponuje między innymi zwiększenie dostępności do usług naprawczych i niedrogich serwisów, a także zapewnienie jak najszerszego dostępu do aktualizacji oprogramowania.

– Nadeszła era świadomego europejskiego konsumenta, który podejmuje decyzje zakupowe nie tylko na podstawie na przykład ceny i jakości produktów, ale także jego śladu ekologicznego. Dobrze widoczna i ustandaryzowana informacja o cyklu życia produktu, możliwości jego naprawy lub wymiany części ułatwi wybór produktów o zwiększonej trwałości i wzmocni potencjał rynkowy gospodarki o obiegu zamkniętym – ocenia Róża Thun.

Europosłanka jest świadoma, że proponowane zmiany wymagają czasu i muszą być wprowadzane stopniowo, uwzględniając specyfiki sektorowe i różnice w produktach.

– Potrzebna jest lepsza koordynacja polityk, szukanie synergii i stałe monitorowanie postępów, które uwzględnia wszelkie aspekty związane z wyzwaniami gospodarki o zamkniętym obiegu. Potrzebujemy nadal wzmacniać innowacyjność unijnej gospodarki, wspierać wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Wymagane przy gospodarce o obiegu zamkniętym wydłużenie trwałości produktów, nie może powodować, że firmy nie będą inwestować w ich rozwój. Potrzebujemy bardzo dobrej współpracy z biznesem, szczególnie tym małym i średnim, aby utrzymać konkurencyjność europejskiej gospodarki – podkreśla eurodeputowana.

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63