Aktualności

Podwójna jakość produktów w UE to nie fikcja! Są już wstępne wyniki badań KE.

Unijne badania, których inicjatorką jest Europosłanka Róża Thun, przyniosły niepokojące rezultaty.

Kraków/ Bruksela 24 lipca 2019 r. 

Unijne badania, których inicjatorką jest Europosłanka Róża Thun, przyniosły niepokojące rezultaty. 9% porównywalnych produktów różniło się składem, chociaż ich opakowania były identyczne. Natomiast kolejne 22% produktów o różnym składzie miało podobne opakowania.

Link do wyników badań: 

https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/eur-scientific-and-technical-research-reports/results-eu-wide-comparison-quality-related-characteristics-food-products

Łącznie przebadano 1380 próbek, 128 różnych produktów żywnościowych pochodzących z 19 krajów członkowskich UE. 

„Problem podwójnej jakości produktów jest palący, spotyka całe rzesze konsumentów. Dotyczy niemal 1/3 produktów! Niestety pod koniec ubiegłej kadencji PE, m.in. głosami europosłów PiS i przy wsparciu rządu polskiego, przyjęto złe prawo, które nie rozwiązuje problemu, a jedynie stwarza pozory. Walka się jeszcze nie skończyła, konsumenci nie mogą być dyskryminowani w Unii w żaden sposób” – stwierdziła Róża Thun

Faktycznie to nie koniec wysiłków, aby zbadać dokładnie skalę problemu. Dziś Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego (IMCO) przegłosowała decyzję o kontynuacji badań. 

Aby zintensyfikować wysiłki na rzecz walki z podwójną jakością produktów, Komisja Europejska rozpisała konkurs dla organizacji konsumenckich.

„Wzmacniamy organizacje, które zajmują się prawami konsumentów w krajach członkowskich. To one mają wiedzę, zasoby i doświadczenie wyniesione z wieloletniego monitorowania lokalnych rynków, zachowań  konsumenckich i specyfiki danego obszaru” – zaznacza Europosłanka. 

Więcej informacji o konkursie:

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/rec-cons-rppi-ag-2019

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63