Aktualności

Parlament Europejski potępia rosnącą liczbę neofaszystowskich aktów przemocy w Europie

Parlament Europejski zdecydowanie potępił dzisiaj akty przemocy dokonywane przez organizacje neofaszystowskie i neonazistowskie w Europie

Kraków/ Starsburg 25.10.2018 r.

Parlament Europejski zdecydowanie potępił dzisiaj akty przemocy dokonywane przez organizacje neofaszystowskie i neonazistowskie w Europie i wezwał kraje członkowskie UE do podjęcia odpowiednich środków w celu zapobiegania, zwalczania i przeciwdziałania mowie nienawiści i związanych z nią przestępstw.

To główne przesłanie przyjętej dziś rezolucji w sprawie wzrostu liczby neofaszystowskich aktów przemocy w Europie.  Europosłowie wyrazili też głębokie zaniepokojenie rosnącą normalizacją faszyzmu, rasizmu, ksenofobii i innych form nietolerancji w Unii Europejskiej. Zauważyli, że w niektórych państwach członkowskich dochodzi do zmowy pomiędzy przywódcami politycznymi, partiami, organami ścigania i neofaszystami czy neonazistami.

„Wzywamy państwa członkowskie by doprowadziły do delegalizacji organizacji neofaszystowskich, a także by walczyły z zalewem mowy nienawiści w przestrzeni publicznej” – powiedziała poseł Róża Thun, która koordynowała prace nad stanowiskiem PE z ramienia Grupy EPL. 

Europosłowie podkreślili równocześnie, że martwiącym zjawiskiem jest zaangażowanie niektórych nadawców telewizji publicznej w działania, których akceptować nie możemy.

„Rezolucja między innymi mówi o sytuacjach, w których telewizja publiczna stała się przykładem propagandy jednej partii politycznej, która często wyklucza opozycję i grupy mniejszościowe ze społeczeństwa, a nawet podżega do przemocy – taka sytuacja ma miejsce w Polsce” – stwierdziła poseł Thun.

Wbrew eurodeputowanym EPL w rezolucji znalazły się poprawki zgłoszone przez Socjalistów, Zielonych i GUE odnoszące się bezpośrednio do sytuacji w Polsce – do akcji ONR w Katowicach (z wieszaniem europosłów PO na szubienicy) oraz do pojawienia się haseł ksenofobicznych na marszu niepodległości w Warszawie w 2017 r. Jak mówi Róża Thun – nie to było intencją tej rezolucji. 

Głosowaliśmy przeciw tym poprawkom, gdyż nie chcieliśmy rozwadniać dobrej rezolucji przykładami z niektórych krajów, bo taka lista nigdy nie będzie pełna ani wystarczająca. Ostatecznie zagłosowaliśmy za rezolucją, bo naszym obowiązkiem jest sprzeciwienie się ksenofobii, nacjonalizmowi, antysemityzmowi, homofobii, dominacji mediów publicznych przez partie rządzące i przemocy – podkreśliła Europosłanka.

Europosłowie podkreślają, że niepokojące i niedopuszczalne zjawisko jakim jest mowa nienawiści, ideologie neofaszystowskie czy neonazistowskie staje się coraz powszechniejsze w wielu dziedzinach życia codziennego. W tym celu wykorzystuje się nie tylko tradycyjne środki masowego przekazu, w tym media społecznościowe, wystąpienia publiczne, ale także imprezy sportowe, w głównej mierze piłki nożnej. 

Parlament Europejski poprzez przyjętą rezolucję wezwał też krajowe federacje sportowe, do przeciwdziałania pladze rasizmu, faszyzmu i ksenofobii na stadionach i w kulturze sportowej poprzez potępienie i karanie osób i grup odpowiedzialnych za nie oraz przez promowanie pozytywnych działań edukacyjnych skierowanych do młodych fanów. W osiągnięciu zamierzonego celu, pomóc mają szkoły i odpowiednie organizacje społeczne odpowiedzialne za edukację.

Rezolucji nie poparli europosłowie PiS. Róża Thun jest zdziwiona postawą Prawa i Sprawiedliwości i apeluje: To jest sprawa, którą powinniśmy poprzeć wszyscy ponad podziałami, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości. Nie możemy dopuścić, by 11 listopada powtórzyły się rasistowskie wybryki, które zakłóciły to święto przed rokiem zamieniły Marsz w manifestację neofaszystów.

Cała przyjęta rezolucja dostępna pod linkiem: 

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2F%2FEP%2F%2FTEXT+TA+P8-TA-2018-0428+0+DOC+XML+V0%2F%2FPL&fbclid=IwAR0ntp5zSgvU2TFjzOCdgoxtmaVgUI8xTARcCDx3bzsqqfMkZjrrLP3DMWg

Moje ostatnie wystąpienie w Parlamencie Europejskim dotyczące neo-faszyzmu: https://www.youtube.com/watch?v=bk1N_-ub5QE

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63