Aktualności

W Parlamencie Europejskim ruszyły pracę nad przepisami zwiększającymi bezpieczeństwo pojazdów

Róża Thun sprawozdawcą Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) w zakresie rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa pojazdów i ochrony uczestników ruchu drogowego.

25 września 2018 r. 

W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2 831 osób, a rannych w wypadkach było aż 39 466 osób. Z 75 ofiarami śmiertelnymi na milion mieszkańców Polska zajmuje w Unii Europejskiej czwarte miejsce od końca. Unijna średnia to 49 ofiar na milion mieszkańców. Są szanse na zmniejszenie tych statystyk, gdyż PE rozpoczyna pracę nad raportem dot. bezpieczeństwa pojazdów. Za jego opracowanie odpowiada Europosłanka Róża Thun.  

Zarówno w Polsce jak i całej Unii Europejskiej jest wiele do zrobienia by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. – Dlatego zaangażowałam się w prace nad rozporządzeniem dotyczącym bezpieczeństwa pojazdów i ochrony uczestników ruchu drogowego – mówi Europosłanka. 

Konieczne jest lepsze dostosowanie ram regulacyjnych do zmian w zakresie mobilności wynikających z trendów społecznych (np. więcej rowerzystów i pieszych, starzenie się społeczeństwa) oraz zmian technologicznych. W propozycji, nad którą wkrótce zacznie pracować Parlament Europejski chodzi o wprowadzenie szeregu zaawansowanych środków bezpieczeństwa jako standardowego wyposażenia odpowiednich kategorii pojazdów oraz wprowadzenie lepszej ochrony niechronionych uczestników ruchu drogowego, takich jak piesi, rowerzyści, osoby niskie i starsze.

– Rozpoczynamy prace nad rozszerzeniem katalogu obowiązkowych urządzeń w samochodach. Chcemy dodać takie, które są już dostępne technologicznie i mają zarówno potencjał zwiększenia bezpieczeństwa jak i niskie koszty wprowadzenia do produkcji seryjnej – dodaje europosłanka.

Do takich urządzeń należą między innymi: inteligentne dostosowanie prędkości, rejestrator danych na temat zdarzeń (wypadków), systemy monitorowania senności i uwagi kierowcy/wykrywania rozproszenia uwagi, system wykrywania i ostrzegania przed niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego znajdującymi się w ich pobliżu z przodu i obok pojazdu, wykrywanie obiektów przy cofaniu czy ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon.

Komisja Europejska oczekuje, że w okresie 16 lat wprowadzenie nowych elementów bezpieczeństwa przyczyni się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych w UE o 24 794 oraz do zmniejszenia liczby osób, które odniosły poważne obrażenia o 140 740.

6 grudnia Róża Thun, jako sprawozdawczyni Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) w zakresie rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa pojazdów i ochrony uczestników ruchu drogowego, przedstawi projekt sprawozdania w tej sprawie. 

– Polska dysponuje w sektorze motoryzacyjnym bardzo rozwiniętym zapleczem technologicznym, a także doskonałymi kadrami. Zapraszam wszystkich zainteresowanych tym tematem do kontaktu ze mną za pośrednictwem mojej strony na facebooku a także poprzez moje biura poselskie – mówi Róża Thun.

Kontakt:
Biuro Parlamentarne Róży Thun
w Krakowie: +12 428 29 29, biuro@rozathun.pl
w Brukseli: + 32 2 284 53 01, rozathun@europarl.europa.eu www.rozathun.pl
facebook/rozathun

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63