Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
Warning: file_get_contents(https://rozathun.pl/wp-content/themes/thun/images/calendar.svg): Failed to open stream: operation failed in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 15
03-04-2018
Numer 112
Weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie systemu eCall, nad którym pracowała m.in. Europosłanka Róża Thun już na etapie procedowania w Komisji.
Jest to system oparty na numerze alarmowym 112, który automatycznie powiadamia o wypadku drogowym najbliższe centrum powiadamiania ratunkowego. Oznacza to w praktyce, że każdy producent samochodów osobowych jest zobowiązany do instalowania tego systemu we wszystkich nowych pojazdach.
System eCall pomoże w szybszym czasie dotrzeć do miejsca wypadku, co przełoży się na zmniejszenie ich liczby. Narzędzie eCall w znacznym stopniu skróci czas oczekiwania na odpowiedź centrum ratunkowego – odpowiednio o 50% na terenach wiejskich i 60% w obszarze zabudowanym. Również świadkowie zdarzenia, naciskając przycisk umieszczony w samochodzie będą mogli poinformować o kolizji, podając tym samym jej dokładną lokalizację. Krótszy czas oczekiwania na pomoc to nie tylko szansa na uratowanie setek istnień ludzkich, ale też możliwość zminimalizowania ciężkich obrażeń u dziesiątek tysięcy poszkodowanych.
W razie wypadku drogowego, natychmiast po uruchomieniu poduszki powietrznej system ten poinformuje centrum powiadamiania ratunkowego zdarzeniu oraz jego dokładnej lokalizacji. Co więcej, nawet w sytuacji, gdy żaden z pasażerów, np. wskutek obrażeń, nie jest w stanie przeprowadzić rozmowy z operatorem, narzędzie eCall wyśle tzw. minimalny zbiór danych, czyli podstawowe informacje na temat wypadku, które umożliwią natychmiastowe wysłanie na miejsce odpowiednich służb ratunkowych. Nie ma jednak możliwości wykorzystywania eCall do śledzenia lokalizacji pojazdu w sytuacjach innych, niż w momencie kolizji.
Celem eCall jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Europie o połowę w latach 2010-2020.
System eCall w samochodzie będzie uspiony do momentu naciśnięcia przycisku alarmowego lub wysłania alarmu przez samo urządzenie w razie wypadku. Rejestruje tylko kilka danych tuż przed wypadkiem, aby ustalić położenie i kierunek pojazdu. Nie będzie on tzw. czarną skrzynką.
wyborcza.pl http://wyborcza.pl/7,155287,23198646,auto-samo-wezwie-pomoc-po-wypadku-wchodzi-w-zycie-unijny-system.html
tvn24bis.pl https://tvn24bis.pl/moto,99/system-ecall-obowiazkowy-od-kwietnia-2018-roku,824236.html
Wystapienie Róży Thun z 2014 r.: