Aktualności

Koniec roamingu to początek cyfrowego Schengen!

Róża Thun z okazji zniesienia roamingu w UE.”Wspólnotę czynimy jeszcze mocniejszą dla konsumentów i przedsiębiorców w całej Unii Europejskiej! ” – pisze europosłanka

Szanowni Państwo,

Dzień Dobry! Czy wiecie Państwo, że 15 czerwca 2017 r. jest specjalną datą?. Od dzisiaj my Europejczycy podróżując po Unii Europejskiej możemy odetchnąć z ulgą. Mamy nowe prawo. Prawo do darmowego roamingu, czyli koniec z dodatkowymi opłatami za korzystanie z  telefonu podczas podróży na terenie UE. Cieszę się nie tylko dlatego, że dziś widzę że nie na darmo harowałam  przez 8 lat, aby stopniowo, krok po kroku obniżać te, często horrendalnie wysokie, stawki, ale głównie dlatego, że po raz kolejny udowodniliśmy, że bycie obywatelem Unii Europejskiej przynosi konkretne i realne korzyści dla każdego z nas.

Dzisiaj można powiedzieć, że zniesienie roamingu (mówiąc potocznie) w historii pogłębiania wspólnego rynku jest kolejnym kamieniem milowym w pogłębianiu integracji. Przesadzam? Chyba nie. Dziś miliony Europejczyków, korzystają ze swoich telefonów, aby nie tylko rozmawiać z rodziną czy przyjaciółmi, ale także używają ich do swojej codziennej pracy. Że już nie wspomnę o korzystaniu z zupełnie normalnych usług jak mapy, słowniki, adresy lekarzy czy policji. Zniesienie roamingu to sukces Unii Europejskiej XXI wieku, wspólnoty cyfrowej, która potrzebuje swobody przepływu nie tylko osób, kapitału, towarów czy usług ale także, idei, wiedzy i błyskawicznego przepływu informacji. Tak, zniesienie dodatkowych opłat za roaming jest cyfrowym Schengen UE.  Roam like at home to znaczy że  w UE jesteś u siebie!

Oczywiście w tym rozporządzeniu zawarto szereg „bezpieczników”, które pozwolą operatorom komórkowym znaleźć odpowiedni model biznesowy dla dobrego funkcjonowania w nowej „bezroamingowej” rzeczywistości. Jestem przekonana, że stanie się to bardzo szybko. Ale priorytetem było i jest nadal uczynienie podróżowania po UE jak najtańszym, bez zbędnych wirtualnych barier. Dla Ciebie, obywatela Unii Europejskiej, będzie to oznaczało koniec z dodatkowymi opłatami.

Dzisiaj czuję, że warto było odbyć setki rozmów, spotkań i negocjacji w Brukseli, Strasburgu, Krakowie czy w Warszawie. Ważnym i bardzo ciekawym doświadczeniem było dla mnie uczestniczenie w   wypracowywaniu tego kompromisu. Fakt że się udało, mimo różnych poglądów, interesów, wrażliwości, to dowód, że w Uniii Europejskaiej liczy się wola porozumienia i szukania drogi do rozwijania wspólnoty z korzyścią dla jej obywateli.

Dzisiaj tę wspólnotę czynimy jeszcze mocniejszą dla konsumentów i przedsiębiorców w całej Unii Europejskiej!

Róża Thun

POZNAJ NOWE PRAWO dot. ROAMINGU /INFOGRAFIKA/

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63