Zakaz dyskryminacji ze względu na położenie geograficzne

Jednolity Rynek Cyfrowy: Geoblokowanie nie powinno być przeszkodą dla handlu transgranicznego
Posłowie Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów poparli dziś zapisy, zakazujące nieuzasadnionego stosowania blokowania geograficznego (tzw. geoblokowania), wzmacniając rozwiązania zaproponowane w ubiegłym roku przez Komisję Europejską.
W raporcie autorstwa posłanki Róży Thun posłowie zadecydowali o ograniczeniu geoblokowania w taki sposób, aby konsumenci mogli słuchać muzyki, grać w ulubioną grę wideo, czytać e-booki, pobierać aplikacje, programy, niezależnie od tego, w którym kraju zarejestrowali się w danym serwisie.
Zabiegamy o bardzo prostą rzecz: o położenie kresu dyskryminacji na wspólnym rynku ze względu na narodowość, miejsce zamieszkania czy tymczasowego pobytu. Ten rodzaj dyskryminacji jest zabroniony w świecie rzeczywistym, dlaczego wiec mamy się na nią godzić w świecie wirtualnym? – powiedziała Róża Thun.
Posłanka zaznaczyła jednocześnie, że proponowane w raporcie rozwiązania nie nakładają dodatkowych zobowiązań na firmy, świadczące usługi. Sprawozdanie dotyczy nie tylko ochrony konsumentów, ale także interesów sprzedawców. Nie chcemy, żeby świadczący usługi ponosili nieuzasadnione dodatkowe koszty – podkreśliła Róża Thun.
Nieuzasadnione geoblokowanie dzieli rynki. Pozbawia konsumentów możliwości wyboru. Szkodzi biznesowi i nie pozwala mu się rozwijać. Jeśli naprawdę chcemy obalać mury wewnątrz Europy, musimy zacząć od najbardziej oczywistych decyzji: treść cyfrowa i sprzedaż towarów w sieci muszą być dostępne – dodała.
Media o raporcie Róży Thun:
