Aktualności

Koniec geoblokowania w UE! Raport Róży Thun przyjęty.

Zakaz dyskryminacji ze względu na położenie geograficzne

Jednolity Rynek Cyfrowy: Geoblokowanie nie powinno być przeszkodą dla handlu transgranicznego

Posłowie Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów poparli dziś zapisy, zakazujące nieuzasadnionego stosowania blokowania geograficznego (tzw. geoblokowania), wzmacniając rozwiązania zaproponowane w ubiegłym roku przez Komisję Europejską.

W raporcie autorstwa posłanki Róży Thun posłowie zadecydowali o ograniczeniu geoblokowania w taki sposób, aby konsumenci mogli słuchać muzyki, grać w ulubioną grę wideo, czytać e-booki, pobierać aplikacje, programy, niezależnie od tego, w którym kraju zarejestrowali się w danym serwisie.

Zabiegamy o bardzo prostą rzecz: o położenie kresu dyskryminacji na wspólnym rynku ze względu na narodowość, miejsce zamieszkania czy tymczasowego pobytu. Ten rodzaj dyskryminacji jest zabroniony w świecie rzeczywistym, dlaczego wiec mamy się na nią godzić w świecie wirtualnym? – powiedziała Róża Thun.

Posłanka zaznaczyła jednocześnie, że proponowane w raporcie rozwiązania nie nakładają dodatkowych zobowiązań na firmy, świadczące usługi. Sprawozdanie dotyczy nie tylko ochrony konsumentów, ale także interesów sprzedawców. Nie chcemy, żeby świadczący usługi ponosili nieuzasadnione dodatkowe koszty – podkreśliła Róża Thun.

Nieuzasadnione geoblokowanie dzieli rynki. Pozbawia konsumentów możliwości wyboru. Szkodzi biznesowi i nie pozwala mu się rozwijać. Jeśli naprawdę chcemy obalać mury wewnątrz Europy, musimy zacząć od najbardziej oczywistych decyzji: treść cyfrowa i sprzedaż towarów w sieci muszą być dostępne – dodała. 

Media o raporcie Róży Thun:

Puls Biznesu

Rzeczpospolita

Gazeta Wyborcza

The Parliament Magazine

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63