Aktualności

#geoblokowaNIE: Q&A

Sprawozdanie Róży Thun dot. geoblokowania będzie głosowane w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów 25 kwietnia 2017 r. Przepisy obejmą rynek utworów muzycznych, gier komputerowych i książek elektronicznych.

Róża Thun jest sprawozdawczynią w PE dot. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji. Oto kilka podstawowych informacji nt. tego zagadnienia:

1. Czego dotyczy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji ze względu na przynależność państwową klientów, ich miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym?

Ta propozycja ma na celu spowodowanie, by nie blokować ludziom dostępu do dzieł nieaudiowizualnych tam, gdzie dana firma już do nich prawa ma. Chodzi o to, by tak samo, jak w przypadku innych produktów, by nie blokować sprzedaży tam gdzie można jej dokonać. Jeżeli jakaś firma ma wykupione prawa autorskie do jakiegoś utworu w kraju X, nie powinna blokować dostępu do tego utworu dla żadnego kupującego. Muszą się skończyć sztuczne podziały na świat wirtualny i realny. Skoro w realnym świecie można wejść do sklepu we Francji i na Węgrzech i w każdym z nich kupić sobie tę samą płytę, to niech tak samo będzie możliwe w Internecie.  

2. Czemu nowe przepisy mają objąć platformy cyfrowe z muzyką, a tych a filmami już nie?

Bo serwisy z treściami audiowizualnymi to znacznie bardziej skomplikowane zagadnienie, obejmujące chociażby dostęp do kanałów telewizyjnych. Na razie mówimy o muzyce, grach komputerowych, książkach elektronicznych.

3. Czy owe przepisy spowodują w Polsce wzrost cen serwisów z muzyką i płyt?  

Nie ma podstaw do podnoszenia cen. Przecież te platformy nadal będą mogły działać lokalnie. Prawdopodobieństwo, że Francuz będzie chciał w takiej sytuacji kupować sobie dostęp na Węgrzech jest bardzo małe. Jeśli znajdę sobie gdzieś w Internecie swoją ulubioną piosenkę tańszą niż w lokalnym serwisie w Polsce, to będę ją sobie mogła kupić tam i już. Oczywiście, jeżeli sprzedawca będzie miał do niej prawa także na mój rynek.

4. Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać?

Teraz jest termin na składanie poprawek i posłowie je składają. Potem musimy przyjąć propozycję rozporządzenia wraz z poprawkami w Komisji Rynku Wewnętrznego /głosowanie jest planowane na 25 IV 2017 r.), a następnie będą negocjacje z Radą – już najprawdopodobniej po wakacjach. Realnie w życie te przepisy na pewno nie wejdą w życie w tym roku.

żródło: Rzeczpospolita

Projekt sprawozdania Róży Thun /wersja PL nieujednolicona/

Film promocyjny geoblokowaNIE

Raport Polityki INSIGHT i Rózy Thun dot. geoblokowania

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...