Aktualności

Róża Thun o uchodźcach i solidarności europejskiej – poznaj jej opinie

Europosłanka stanowczo wzywa do solidarności europejskiej. Krytykuje PiS za cynizm polityczny. W Parlamencie Europejskim Róża Thun głosuje za propozycją Komisji Europejskiej ws. rozwiązania kryzysu.


W artykule „Rynsztok  na salonach” w Gazecie Wyborczej /25.07.2015/ Róża Thun zwraca uwagę na niedopuszczalny poziom hejtu, który zalewa polski internet i media pod kierunkiem uchodżców.

„(..) I u nas nie brakuje głosów rozsądnych i solidarnych, ale ledwo je słychać wśród wrzasku i hejtu skierowanego nie tylko pod adresem potencjalnych przybyszy zza Morza Śródziemnego, ale też pod adresem każdego, kto poważnie się zastanawia nad kwestią naporu osób pragnących przedostać się i żyć na terenie Unii Europejskiej.

Hejt dotyczy każdego, kto bierze pod uwagę rozwiązania inne niż zamknięcie Polski przed przybyszami ze świata o innej kulturze i innej religii. Hejtem w najwulgarniejszy sposób oblewani są migranci z dalekich krajów, ale też ci, którzy publicznie śmią sugerować, że w przybyszach często tkwi potencjał dla rozwoju myśli i gospodarki. Hejt bezkarnie szaleje wśród anonimowych autorów, jest wstrętny, głupi, prymitywny i bardzo niepokojący, bo agresja i ksenofobia jeszcze nigdy w historii nie doprowadziły do niczego dobrego. Ale jeszcze bardziej od rasistowskich i chamskich anonimów niepokojące jest, kiedy w tym samym duchu, choć w pseudokulturalnej szatce i gładkim językiem, odzywają się znani politycy, ulubieńcy środków masowego przekazu.”

W artykule „Są przybyszami, przyjmijmy ich” (Gazeta Wyborcza, 4.07.2015 r.) Róża Thun wyjaśnia na czym polega prawdziwa solidarność europejska:

Chcę wierzyć w to, że solidarność rozumiemy szerzej niż tylko jako przyjmowanie unijnych pieniędzy na budowę infrastruktury w Polsce, szerzej nawet niż jako wymaganie od innych solidarności w sprawie na przykład sankcji dla Rosji. Chcę wierzyć, że nie chcemy sobie strzelać w stopę i ryzykować, że odwrócą się od nas nasi zachodni partnerzy, jeśli my kiedyś, nie daj Boże, znajdziemy się pod prawdziwym naporem uchodźców ze Wschodu.

Europosłanka wielokrotnie wyrażała swoje opinie ws. kryzysu migracyjnego. Oto wybór najciekawszych opinii:

Dziennik.pl: „W sprawie imigrantów trzeba przypomnieć PiS na czym polega chrześcijaństwo”

Onet.pl: „Uchodźcy to dla nas wyzwania, obowiązek i szansa”

TVN24: „Nie ma alternatywy do osiedlania się u nas uchodźców”

Rzeczpospolita: Myślę, że przyjmiemy tylu uchodźców, ile potrzeba, żeby było widać, że jesteśmy współodpowiedzialni za całą Europę, że my słowo „solidarność” traktujemy serio, że członkostwo w UE traktujemy serio

RadioZet: W Polsce jest ogromna gotowość do pomocy. Jestem porzekonana, że już teraz widać, że pomagających w Polsce będzie więcej niż przyjedzie do nas migrantów. Komisja Europejska nic nam nie narzuca, tylko demokratycznie podejmujemy w UE decyzje.

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63