Aktualności

Opinia Róży Thun ws. emisji spalin przegłosowana w PE

Róża Thun za dokładniejszą kontrolą poziomu jakości spalin. Komisja Europejska zobowiązana zwiększyć wysiłki na rzecz dalszej redukcji trujących spalin

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęła opinię w sprawie rozporządzenia dotyczącego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń przez pojazdy drogowe. Dokument w tej sprawie przygotowała Róża Thun. Opinia zawiera m. in. propozycję wprowadzenia obowiązkowego licznika zużycia paliwa we wszystkich nowych samochodach, dostosowanie metodologii kontroli emisji do warunków drogowych, a także wzmocnienie narzędzi służących do ograniczania emisji tlenków azotu.


– Ogromnym problemem dla naszego zdrowia, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, jest nadmierna emisja tlenków azotu do atmosfery a także bardzo małych, często trudnych do wykrycia  cząstek pyłu, które są emitowane przez silniki typu diesel. Dlatego zobowiązaliśmy Komisję Europejską, by jak najszybciej podjęła działania zmierzające do poprawy jakości powietrza – mówi Róża Thun.


– Dostajemy wiele skarg od obywateli w sprawie nieprawdziwych informacji, dotyczących zużycia paliwa, podawanych przez producentów. Okazuje się, że jednym z powodów takiego stanu rzeczy są niewłaściwe procedury testowe – dodaje Róża Thun


Zgodnie z poprawkami Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, Komisja Europejska będzie zobowiązana jak najszybciej dostosować procedury testowe do warunków drogowych i dokonywać regularnego przeglądu tych procedur.


– Konsument powinien wiedzieć, co kupuje bez względu na to czy to jest samochód nowy czy używany, dlatego wprowadzamy obowiązek wyświetlania na desce rozdzielczej informacji o zużyciu paliwa, w tym całkowitym przez całe życiu pojazdu. Także od tego jak jeździmy zależy stopień zanieczyszczenia naszego powietrza.

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...

Warning: Undefined variable $args in /home/server671027/ftp/wp-content/themes/thun/single.php on line 63