Aktualności

System eCall przyjęty przez Parlament Europejski

Numer 112 uratuje życie wielu pasażerom i kierowcom!. Rozporządzenie zobowiązuje producentów do instalowania tego systemu pokładowego we wszystkich nowych samochodach pasażerskich od marca 2018 roku.


28 kwietnia Parlament Europejski przyjął rozporzadzenie w sprawie systemu eCall, opartego na numerze alarmowym 112. System automatycznie powiadamia o wypadku drogowym najbliższe centrum ratunkowe. Od 31 marca 2018 roku każdy producent samochodów osobowych będzie zobowiązany do instalowania eCall we wszystkich nowych pojazdach.

Do tego czasu Komisja ma obowiązek przygotowania aktów delegowanych, dotyczących wymogów technicznych.

Róża Thun była zaangażowana w projekt już na etapie pracy w komisji.

– Ten system jest nam bardzo potrzebny do tego, aby ograniczyć konsekwencje wypadków drogowych. Bardzo często od tego jak szybko po wypadku zostanie udzielona pomoc zależy przeżycie lub uniknięcie kalectwa przez ofiary wypadków. Dlatego każde działanie przyspieszające przybycie pomocy jest na wagę złota – stwierdziła.

W 2014 roku na drogach UE odnotowano 25 700 zgonów, a ponad 200 tys osób odniosło poważne obrażenia, mające konsekwencje dla ich dalszego życia. System eCall pomoże w szybszym czasie dotrzeć do miejsca wypadku, co przełoży się na zmniejszenie tych liczb. Natychmiast po uruchomieniu poduszki powietrznej system będzie informował centrum powiadamiania ratunkowego o wypadku oraz jego dokładnej lokalizacji. 

Pełny tekst rozporządzenia: http://bit.ly/1IqfJ2a

Wstępny raport Komisji Śledczej ds. Pegasusa gotowy [LINK]
16-11-2022
8 listopada br poznaliśmy tekst wstępnego raportu Komisji Śledczej Parlamentu...
Konkurs „Odnówmy Europę”
14-12-2021
Jeśli interesuje cię polityka europejska, a swoją przyszłość wiążesz z pracą ...